Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Atmosferdeki Karbondioksit Son 800.000 Yılın En Yüksek Değerinde : İşte Bu Emisyonun En Önemli Kaynakları

Atmosferdeki Karbondioksit Son 800.000 Yılın En Yüksek Değerinde : İşte Bu Emisyonun En Önemli Kaynakları

atmosferdeki karbondioksit son 800 000 yilin en yuksek degerinde iste bu emisyonun en onemli kaynaklari - Atmosferdeki Karbondioksit Son 800.000 Yılın En Yüksek Değerinde : İşte Bu Emisyonun En Önemli Kaynakları

Fotoğraf : Atmosferdeki gezegen ısınmasıyla oluşan  karbondioksit konsantrasyonu son 800.000 yılın  en yüksek değerindedir. EPA’ya göre, sera gazı emisyonlarının başlıca kaynaklarıdır.

Kaliforniya Üniversitesi San Diego’daki Scripps Oşinografi Enstitüsü, Nisan ayında atmosferdeki karbondioksit miktarının rekor seviyeye geldiğini ortaya koydu.

Scripps, 2 Mayıs’ta yayınlanan ve Hawaii’deki Mauna Loa Gözlemevi’nde gözlemlenen gözlemin, sera gazı konsantrasyonunun geçen ay milyonda 410.31 parçaya yükseldiğini gösterdiğini açıkladı. Bu, son 800.000 yılda en yüksek karbondioksit konsantrasyonudur.

Scripps yaptığı açıklamada, “Sanayi Devrimi’nin başlangıcından önce, CO2 seviyeleri bin yıl boyunca dalgalandı ancak son 800.000 yılda hiçbir zaman 300 ppm’yi aşmamıştı,” dedi.

Gezegenin atmosferdeki karbondioksitin en uzun sürekli kaydına sahip olan Scripps bilim adamı Ralph Keeling, sürekli olarak karbondioksitin havaya karışmasıyla sonuçlanan fosil yakıtların yakılmasını suçladı.

Karbondioksit, insan yapımı faaliyetlerle üretilen en yaygın sera gazıdır ve iklim değişikliği ile yakından ilişkilidir. Sera  gazları ısıyı yakalar, böylece gezegeni daha sıcak yaparlar. Küresel ısınmaya katkıda bulunduğu bilinen diğer sera gazları arasında metan ve ozon bulunmaktadır.

ABD Çevre Koruma Ajansı, insan faaliyetlerinin, son 150 yılda atmosferdeki sera gazlarındaki artışın hemen hemen arkasında olduğunu söyledi.

Ülke, dünya çapında sera gazlarının en yüksek yayıcılarından biridir.

EPA’ya göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başlıca sera gazı emisyonları kaynakları.

Taşımacılık

Ulaştırma sektörü, 2016 yılında sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 28.5’ini oluşturmaktadır. Ulaşımdan kaynaklanan sera gazı emisyonları çoğunlukla uçaklar, gemiler, trenler ve otomobiller için yanan fosil yakıtlardan gelmektedir.

Elektrik Üretimi

ABD’deki elektriğin yaklaşık yüzde 68’i, başta doğal gaz ve kömür olmak üzere fosil yakıtların yakılmasından üretilmektedir.

Sanayi

Endüstriler enerji için ihtiyaç duyulan fosil yakıtların yakılmasından sera gazı yayarlar. Hammaddeden mal üretmek için gerekli olan bazı kimyasal reaksiyonlar da sera gazı üretir.

İşletmeler ve Evler

Evlerden ve işlerden kaynaklanan sera gazı emisyonları, esas olarak, sera gazı içeren, su kullanımı ve fosil yakıtların yakılması için kullanılan ısı ürünlerinin kullanımıdır.

Tarım

Hayvancılık, özellikle inek, pirinç üretimi ve tarımsal topraklar atmosferdeki artan sera gazı miktarına katkıda bulunur. Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından yapılan bir çalışmada, sığır eti özellikle iklim açısından zararlı bir et olduğu ve sığır eti üretiminin iklim değişikliğinin önde gelen failidir.

Kaynak : techtimes.com

Yorumlar
pek Alpan Akhtar - Atmosferdeki Karbondioksit Son 800.000 Yılın En Yüksek Değerinde : İşte Bu Emisyonun En Önemli Kaynakları

Hakkında İpek Alpan Akhtar

İlkokul eğitimini Ankara'da, ortaokul ve lise eğitimini Bursa'da tamamladı. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği'ne girdi. Lisansını tamamladıktan sonra yerli ve yabancı sermayeli tekstil üretim firmalarında görev aldı. Yurt dışında bilfiil 5 sene ve üstü kendisine ait firmasında ithalat ve ihracat konuları da dahil olmak üzere yöneticilik yaptı. Halen tekstil, otomotiv ve çelik sektörüne dayanıklı özel kauçuk üretim ve teknolojisinde aktif rol oynamaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com