Atmosferdeki Organik Kontaminasyonları Tespit Edebilen Hibrit Materyal

Atmosferdeki Organik Kontaminasyonları Tespit Edebilen Hibrit Materyal

Kimyager Paula Moriones-Jimenez organik ve inorganik bileşenler içeren (hibrit) ve bir hayli gözenekli olan, ilaç, otomotiv ve elektronik sektörleri için ilgi odağı olabilecek bir tür materyal geliştirdi. Bu materyal atmosferdeki organik kontaminasyonları (benzen, toluen, ksilen) tespit edebilme özelliğine sahip ve aynı zamanda su geçirmez kaplamada kullanılabilme potansiyeli var.

Malzeme bilimlerinde hibrit materyallerin gelişimi yükselen bir alan. Araştırmacının açıklamasına göre bu materyallerdeki özellik “İnorganik bileşenlerin stabilitesiyle organik bileşenlerin çok yönlülüğünü birleştirmek; ikisini karıştırmak bu özelliklerin harmanlanmasına hatta gelişmesine yol açıyor.” “Aynı zamanda, hibrit materyaller jel,film,lif,parçacık ve toz halinde işlenebiliyor. Hibrit materyal üretiminde organik ve inorganik bileşenlerin kombinasyonu için bir sınır yok ve tıp, mikroelektronik,sensor,optik sistem,otomotiv endüstrisi ve dekoratif yüzey kaplamalarında kullanılabiliyor.”

Paula Moriones hibrit materyallerin sentezine sol-gel prosesine başvuruyor; bu da çevre sıcaklığında özelliği korunabilen ve diğer proseslere göre karlı olan gözenekli malzemeyi ona sağlıyor. Malzemelerin sentezi kserojel ile sonuçlanıyor: içinde sıvı bulunmayan susuz halde bir jel.

Nanometrik Boyutlarda Gözenekler

Araştırmacının da onayladığı gibi, jelin oluşum süresi ve elde edilen malzemenin özellikleri sentez koşullarına göre ve organik/inorganik bileşen oranlarına göre değişkenlik gösteriyor. O yüzden örneğin materyallerin daha küçük ve ya daha büyük nanometrik gözenekleri olabiliyor. “Bu malzemelerin kullanımında gözenek boyutları hayati önem taşıyor; örneğin onlar ilaçların salınmasında geçişlerde kullanılıyor.”

Paulo Moriones tarafından yapılan ve Lizbon Üniversitesi desteği içeren bu araştırma başka sonuçlar da doğurdu. “Sentezlenen bazı materyaller yüksek derecede hidrofobik ve suyu reddediyor. Bu özellik ilaç endüstrisinde yüzeylerinde başka malzemeleri seçimli olarak yakalamasına ve tutmasına, cam endüstrisinde koruyucu kaplama olarak kullanılabilmesine olanak sağlıyor.”

Kaynak: phys.org

674 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!