Limonen ve Karbondioksit’den Yapılmış Çevre Dostu Polikarbonatlar

Limonen ve Karbondioksit’den Yapılmış Çevre Dostu Polikarbonatlar

Polikarbonatlar telefon kılıflarından uçak camlarına kadar sayısız üründe bulunabilir.Dünya çapında polikarbonatın birkaç milyonu yıllık olarak üretiliyor. Ama bu malzemenin dikkat çeken tehlikelerinin onun öncül maddelerinin zehrinde dolayı -özellikle muhtemel bir kansorojen olan Bisfenol-A- artışı endişelendiriyor.

Limonen, çevre dostu polimerlerin yeni anahtarı olabilir.

Şimdilerde, ICIQ (Catalan Institute of Chemical Research) grup lideri ve ICREA’da (Catalan Institution for Research and Advanced Studies) profesör olan Arjan Kleij aracılığıyla kimyacılardan oluşan bir takım, hem verimli hem de doğal olan limonen ve karbondioksitten polikarbonatları üretmek için bir yöntem formüle etti. Üstelik limonen, ticari amaçlı polikarbonatlarda halen kullanılan tehlike arz eden Bisfenol-A (BPA) yerine kullanılabiliyor. Buna rağmen Amerikalı ve Avrupalı kurumlar tarafından potansiyel bir nörotoksik, endokrin baskılayıcı ve kansorojen olan BPA güvenli bir kimyasal olarak defalarca  sınıflandırılmış. Danimarka, Fransa ve Türkiye gibi bazı ülkeler bebek biberonlarının üretiminde BPA kullanımını yasakladı.

“BPA güvenli, ama yinede BPA’in petrolden üretilmesi kaygılara sebep oluyor. İlk adımımız, BPA’ın daha sürdürülebilir alternatifi olan bize daha fazla yeşili veren limon ve portakaldan ayrılabilen limonenle BPA’yı yer değiştirmesidir.”

ICIQ grup lideri ve ICREA’ da profesör olan Arjan Kleif Kleij, BPA’in gittikçe yerine geçebiliyor diye açıklıyor. Çünkü limonenle tamamen yer değiştirilen BPA şuanda birçok endüstriyi zorlayabilir. Kleij “Şu halde gittikçe BPA ile yer değiştiren limoneni az  miktarlarda eklemeye başlayabiliriz.” yorumunda bulundu. Adım adım uyum süreci, benzeri ile elde edilmiş biyomalzeme olan  limonene veya arttırılmış ve yeni özellikleri düzeltmeye sebep olabilir.

Araştırmacılar, limonenin termal özelliklerini arttırmak için yönetimi kadar iyi olan çevre dostu bir polimer üretmeyi başardı. Bu limonenden elde edilen polimer, bir polikarbonat için şimdiye kadar gözlemlenmiş maksimum camsı geçiş sıcaklığına sahiptir.

“Bunu bulmak bizi oldukça şaşırttı. Çünkü bilinen biyoplastiklerin termal özellikleri klasik polimerlerden daha kötüydü. Bu bulunanlarla ilgili ilk kez şüphelendik. Ama sürekliliği olan bu özelliklerin kopyasını çıkarttık.”Arjan Kleij

Sahip olunan yüksek camsı geçiş sıcaklığının diğer etkileri: Yeni plastiklerin, günlük kullanımı için onları daha güvenli yapan erime için daha yüksek sıcaklıklara ihtiyacı var. Buna ek olarak bu yeni polimer, kullanılan uygun malzeme formülasyonları olan polikarbonatlar ve blok kopolimerleri için çok sayıda uygulama sunabilir.

Kleij ve meslektaşları, limonenden elde edilmiş biyomalzemelerin endüstriyel imalatını daha ileriye taşımak için plastik imalatçıları ile şimdilerde görüşüyor.

Kaynak : azom.com

377 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!