Avrupa Komisyonu pil toplama kutularını okullara dağıtıyor

avrupa komisyonu pil toplama kutularini okullara dagitiyor

2016 Yeşil Hafta etkinliklerinin bir parçası olarak Haziran 2016 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından başlatılan Pil Toplama Yarışması için Kıbrıs Türk toplumundaki ilkokul, ortaokul ve liselere pil toplama kutuları dağıtılmaya başlandı.

Geri dönüşüm ile çevre korunmasının teşvik edilmesi ve bu yöndeki faaliyetlerin artırılması için toplama kutuları ile birlikte, pillerin doğru şekilde bertaraf edilmesinin yararları ile ilgili bilgiler ve yarışma ilkelerini içeren broşürler de dağıtılmaktadır.

Pil toplama yarışması, tüm ilkokul, ortaokul ile liselere açıktır ve kullanılmış pillerin çevre dostu bir biçimde bertaraf edilmelerinin gereğine vurgu yapmaktadır. Öğrenciler, yaz tatilleri süresince pil toplamaya teşvik edilmişlerdir. En fazla pil toplayan üç okul, yarışma sonucunda bir laptop, bir video kamera ve bir dijital fotoğraf makinesi ile ödüllendirilecektir. Bunun yanı sıra, 10 öğrenciye de birer tablet verilecektir. Ödül töreni, 16 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilecektir. Bu seneki Yeşil Hafta girişimi ile Avrupa Komisyonu, daha yeşil bir gelecek için yeniden kullanımı ve geri dönüşümü teşvik etmektedir.

2016 Yeşil Hafta etkinliklerinin ortakları arasında Çevre Koruma Dairesi, Çevre Koruma Vakfı (ÇEKOVA), Çevre Mühendisleri Odası, Çevre Platformu, Genel Orta Öğretim Dairesi, Gönyeli SAM, Güvenir Vakfı, İlköğretim Dairesi, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, KUŞKOR, Mesleki Teknik Öğretim Dairesi, Talim Terbiye Dairesi, Yeşil Barış Hareketi yer almaktadır.

Bu yılki Yeşil Hafta – 2016 etkinlikleri, tema olarak “daha yeşil bir gelecek için yatırım” konusuna odaklanmaktadır. Bu konu, çocuklarımızın okullarına giderken daha temiz bir hava solumaları, ham madde ve kaynakların daha verimli bir biçimde kullanılması ve atıkların önlenmesi ile ilgilidir. 2016 Yeşil Hafta etkinlikleri çerçevesinde tasarlanan Pil Toplama Yarışması, atıkların makul bir biçimde toplanması hakkında farkındalık yaratmak ve çevre koruma konusunda tutum ve davranış değişikliklerini pekiştirmek amacıyla düzenleniyor.

Kaynak : kibrispostasi.com

455 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!