Avustralya ABB Desteğiyle Kömürden Hidrojen Üretecek

Avustralya ABB Desteğiyle Kömürden Hidrojen Üretecek

İsviçre merkezli enerji ve teknoloji şirketi ABB, Avustralya’nın kömürü hidrojen yakıtına çevirme projesi için otomasyon, elektrifikasyon ve ölçme-kontrol çözümleri geliştirecek.

İsviçre merkezli enerji ve teknoloji şirketi ABB, Avustralya’nın kömürü hidrojen yakıtına çevirme projesi için otomasyon, elektrifikasyon ve ölçme-kontrol çözümleri geliştirecek.Avustralya hükümeti, kömür yakıtlı elektrik santrallerinin kapanmasıyla kömür rezervlerini değerlendirmek için çözüm arayışları kapsamında Hidrojen Enerji Tedarik Zinciri (HESC) pilot projesi başlattı. Hidrojen Enerji Tedarik Zinciri (HESC) pilot projesi ile atmosferi en çok kirleten kömürden temiz enerji kaynağı hidrojen üretilecek. İsviçre merkezli uluslararası enerji ve otomasyon teknolojisi şirketi ABB ise, HESC pilot projesi için otomasyon, elektrifikasyon ve alet-edavat çözümleri sunacak. ABB bu kapsamda Avustralya’da elektrifikasyon ve enstrümantasyon sözleşmesi ve Japonya’da Kawasaki Heavy Industries (KHI) ile otomasyon sözleşmesi imzaladı.

Yılda 2 Milyar Dolarlık Ekonomik Değer

Avustralya’nın kömür-hidrojen santrali, kömürün yüksek basınç altında yakılması, üretilen karbon monoksitin buharla karbondioksite dönüştürülmesi ve hidrojenin ayrılması yoluyla hidrojen üretiyor. Tüketilen her 160 ton kömür için, 100 ton karbon dioksit ile birlikte üç ton hidrojen üretiliyor. Projenin başarılı olması halinde yılda 2 milyar dolar değerinde yeni bir sanayi sektörü oluşturulmuş olacak.

Hidrojen Japonya’ya Gönderilecek

Avustralya’da üretilen hidrojen sıvı halde Japonya’ya ihraç edilecek. Hidrojenin sıvılaştırılması içinse hidrojeni -273 santigrat dereceye soğutacak bir tesis de yapılacak. Avustralya’da kömürden üretilen hidrojenin Japonya’ya gelmesi için Japon hükümetin desteği ile Kawasaki Heavy Industries liderliğindeki ve Marubeni, Iwatani ve J-Power’ı da içeren bir Japon şirketleri konsorsiyumu, Hidrojen Enerjisi Tedarik Zinciri’nin oluşturulmasında rol alacak.İlk hidrojen ihracatının önümüzdeki yılın ikinci yarısında Tokyo Olimpiyat Oyunları tarihinden biraz önce yapılması planlanıyor. Kaynak: Avustralya ABB desteğiyle kömürden hidrojen üretece.

Kaynak : enerjigunlugu.net

678 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!