Az Görme Problemi Yaşayan İnsanların Şehir Sokaklarında Gezinmesine Yardımcı Olacak Olan Titreşimli Ayakkabılar

Az Görme Problemi Yaşayan İnsanların Şehir Sokaklarında Gezinmesine Yardımcı Olacak Olan Titreşimli Ayakkabılar

Honda, kendi web sitesinde, şirketin IGNITION programından yol çıkılan ilk yeni iş girişimi olan Ashirase’in kurulduğunu duyurdu. Ashirase, az görme problemi yaşayan insanların kamusal alanlarda gezinmesine yardımcı olmak için ayakkabı içi navigasyon sistemi üretecek.

Honda geçen ay, çalışanlarının yeni tüketici ürünleri için sahip oldukları fikirleri ticarileştirmelerine yardımcı olmak için IGNITION programını başlattığını duyurmuştur. Ashirase’e, eşinin görme engelli büyükannesi yürürken kayıp toprak setten düşerek hayatını kaybetmesinin ardından yeni bir navigasyon cihazı fikri bulan Wataru Chino başkanlık edecektir. Chino, görme engelli yayalar için yeni bir yardım cihazı tasarlamak için otomatik sürüş uygulamalarında araştırma ve geliştirme mühendisi olarak deneyimini kullanmıştır.

Firma ile aynı adı taşıyan yeni cihazın iki ana parçası bulunmaktadır. Bir kısım, ayakkabının içine sığacak büyüklüktedir ve titreşimli bölmelere sahiptir; diğer kısım ise ayakkabının üzerine yerleştirilir ve navigasyon uygulamalarını çalıştırmak için devreleri ve titreşimli bölmelere güç sağlamak için bir pili tutmaktadır. Cihaz, bir varış noktası çizen haritalarla GPS verilerini birleştirerek çalışmaktadır. Kişi yürürken, sol veya sağ ayakkabıdaki titreşimler yardımıyla dönmesi veya her iki ayakkabının önünde engelle karşılaşırsa titreşimlerle durması talimatı verilir. Cihaz, çok çeşitli standart ayakkabılara takılabilmektedir.

Az Görme Problemi Yaşayan İnsanların Şehir Sokaklarında Gezinmesine Yardımcı Olacak Olan Titreşimli Ayakkabılar

Chino, cihazın görme yetisini tamamen kaybedenler için değil, görme bozukluğu olan kişiler için tasarlandığını duyuru sayfasında not etmiştir. Ayrıca cihazın beyaz baston gibi diğer görsel yardımcıları tamamlayacak şekilde tasarlandığını da belirtmiştir. Sese dayalı olmadığından, kullanıcı aynı zamanda araba kornası veya konuşan insanlar gibi çevresel ipuçlarını dinleyebilir. Honda, 2022 yılına kadar bir cihazın satışa sunulmasını bekliyor ve bu, bir abonelik hizmetiyle birlikte gelecektir. Chino, Honda’nın başlangıç giderlerinin yalnızca bir kısmını karşıladığını belirtiyor – şirketin, proje başlamadan önce 130 milyon Yen ilave yatırıma ihtiyaç duymaktadır.

Kaynak: techxplore.com/

640 Kez Okundu

Hacer Demir

27 Nisan 1993’te Bursa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Marka İletişimi bölümü mezunu. UÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor. İlgi duyduğu alanlarda eğitim ve programlara katılmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi seviyor. Yenilikçi haberleri takip etmeyi ve çeviri yapmayı sevdiği için 2017 yılından bu yana İnovatif Kimya Dergisi ekibinde yer alıyor.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!