Bağırsak Mikrobiyotiğinin Diyabetle Savaşı

Bağırsak Mikrobiyotiğinin Diyabetle Savaşı

Klasik diyabet ilaçlarının metforminin nasıl çalıştığına dair net bir fotoğrafı bulundu. Sahlgrenska Akademisi ve Girona Üniversitesi’nde yapılan son çalışmalar, klinik etkinin –kandaki glikoz kontrolü- bağırsak mikrobiyotasının modülasyonu yoluyla sağlandığını gösterdi.

Moleküler Tıp Profesörü ve Nature Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmanın baş araştırmacısı Fredrik Bäckhed, ‘60 yıldır klinik olarak kullanılmasına rağmen metforminin nasıl çalıştığının net olmaması ilginçtir.’ diyor.

İnsan vücudu, bünyesindeki hücrelerden daha fazla sayıda bakteri içermektedir. Bu bakterilerin çoğu, günümüzde ekosistemi olarak bilinen bağırsaklarda bulunur ve bakteri genlerini (mikrobiyom)  burada kendi genomunun 1000 katı daha fazla gen ile tamamlar.

Sahlgrenska Akademi’deki Fredrik Bäckhed araştırma ekibi, daha önce bağırsak mikrobiyotasının Tip 2 diyabetli hastalarda ve bariatrik ameliyat sonrası değiştiğini göstermiştir. Araştırma ekibi, yeni başlayan diyabetli hastalar üzerinde klinik bir çalışma yaparak bağırsak mikrobiyomisinin metformin tarafından nasıl etkilendiğini açıklayabildi.

22 hastanın mikrobiyomunun dizilimi, tedaviden önce ve sonra plasebo ile tedavi edilen hastalarla karşılaştırıldığında, bağırsak mikrobiyomunun iki aylık bir tedaviden sonra etkileyici bir şekilde değiştiğini gösterdi. Laboratuvardaki deneylerde araştırmacılar, metforminin gelişmiş metabolizma ile ilgili birçok bakteri türünün gelişimini artırdığını kanıtladı.

‘Bağırsak mikrobiyotiklerinin tedaviden önce ve sonra bakterisiz farelere nakli, metformin modifiyeli mikrobiyotanın, metforminin kandaki glikoz kontrolü üzerine olumlu etkilerini açıkladı.’ diyor Fredrik Backhed.

Tip 2 diyabeti olan bazı hastalar metformin ile hastalıklarını kontrol edebilirken bazıları edememektedir. Bunun sebebi, mikrobiyom dizilim olabilir. Ayrıca, sık görülen bağırsak sorunları ishal ve karın ağrısıdır.

‘Eğer gelecekte bağırsak florasını değiştirmeyi başarabilirsek daha fazla insanı tedavi edebileceğimize inanıyoruz. Çünkü metformin kullanan hastaların bağırsak mikroorganizmalarının değiştiriyoruz’ diyor Fredrik Bäckhed.

Kaynak : sciencedaily.com

872 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!