Uzay Yolculuğu Mikropları, İdrarı Polimerlere Çeviriyor

Uzay Yolculuğu Mikropları İdrarı Polimerlere Çeviriyor

Araştırmacılar uzun uzay uçuşları için insan atığını gıdaya dönüştürebilecek maya geliştirmeyi deniyorlar.

Uzun gezegenler arası yolculuklarda astronotların atık ürünlerini gıdaya dönüştürmelerine yardımcı olabileceğini söyleyen Amerikalı bilim insanları, idrar ve karbondioksiti omega-3 yağ asitlerine ve polimerlere geri dönüştürebilen bir maya türünü keşfetmiştir.

Güney Carolina’daki Clemson Üniversitesi’nden Biyomoleküler mühendis Mark Blenner, insanları Mars’a götürme konusunda Washington DC’de gerçekleştirilen 254. Amerikan Kimya Topluluğu Ulusal Toplantı ve Fuarı’nda çalışmasını sunmuştur.

Mayamız sadece insan idrarında yetişmez, onlar aslında diğer azot kaynaklarını da tercih eder. Mark Blenner, CLEMSON ÜNİVERSİTESİ.

Blenner’in araştırması, omega-3 yağ asitlerini biriktiren ve hücrelerini doğal olarak üreten Yarrowia lipolytica maya türlerine odaklanmaktadır. O, bu ürünlerin kardiyovesküler ve göz sağlığını devam ettirme ve kemik kaybını önleme bakımından astronotlar için besin takviyesi olarak kullanıldığını söylemektedir. Ancak Dünya’dan getirilecek yeterli malzemeler için yeterince uzun bir raf ömrü yoktur. Onun çalışma grubu, insanların olduğu uzay görevlerinde bol miktarda olan insan idrarının bir azot kaynağı olarak kullanılarak mayanın büyüyebileceğini göstermiştir.

Blenner “Mayamız sadece insan idrarında yetişmez, onlar aslında diğer azot kaynaklarını da tercih eder” diyor. Onun çalışma grubu aynı zamanda aynı mayanın bir türünü mühendislik yaparak polihidroksialkonatlar üretmek için sentetik biyolojiyi kullanmıştır ki bu da bir 3D yazıcıda nesneleri imal etmek için kullanılabilecek polimer mürekkepleri üretim potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Özellikle, astronotların ihtiyaçları olan bir ekipmanı veya bir parçayı kaybettiği durumlarda çok faydalı olabileceğini söylemiştir.

Blenner şu anda “ biyolojinin uzayda nasıl bir reaksiyon vereceğini” bilmediğini itiraf ediyor. Ancak tabiki özel kimyasallar yapma ve balık çiftlikleri için omega-3 takviye üretimi gibi keşfedilebilir birçok karasal uygulamalar da vardır. O, takımı için bu astronot atık türünden hem omega-3 yağ asitlerinin hem de poliesterlerin kullanılabilir miktarda olabileceğini göstermek için sonraki basamağa geçilmesini söylemektedir. Takım ayrıca, bu atık numunelerinin çoğunun nasıl maya olduğunu karakterize etmenin ilk basamağındadır. Blennner “Bazı yollar bularak istediğimiz ürünleri yapmak için güç ve gerçekten denemek için genetik mühendisliği yapacağız” diye açıklama yapmıştır.

Kaynak : chemistryworld.com

591 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!