Bağışıklık Hücrelerinin Davranışlarında Metabolizmanın Rolü Keşfedildi

Bağışıklık Hücrelerinin Davranışlarında Metabolizmanın Rolü Keşfedildi

Sağlıklı hücreleri değiştiren ve onları hastalığa sebebiyet verecek kadar işlevsiz duruma getiren nedir? Yale Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, hücreleri kontrol eden genlerdeki bozulmaya ek olarak metabolizmayı da kapsayan hücrenin anormal davranışlarına bir başka etken daha vardır, demektedirler.

Araştırma ekibi, hücrelerde, besinleri enerjiye dönüştürebilen özelleşmiş bir yapı olan mitokondrinin metabolizması üzerine çalışmışlardır. Belirli tehditlere karşı vücudun vereceği cevabı belirleyen lenfosit- bağışıklık hücrelerinin davranışlarını ve biyokimyalarını çözümlemek için CRISPR gen düzenleme ve genetik sekanslama gibi farklı teknikleri kullanarak çalışmışlardır.

Ekip, lenfositlerdeki metabolizmanın, belirli bir fonksiyonu gerçekleştirmek ve işlevini artırmak için bağışık sistemindeki hücreleri harekete geçirdiğini keşfetmiştir. Daha önce anlaşılamayan bu durum, genlerden kaynaklanan hücre değişikliklerinden farklılık göstermektedir. Yazar, bu keşfin, bağışıklık hücre biyolojisinde yeni bir bakış açısı yaratacağını belirtmiştir. Ayrıca araştırma, anormal hücre davranışlarına ve kanser gibi ilgili hastalıklara karşı yeni hedefler geliştirmeye kapı açmaktadır.

Araştırma Nature’da yayımlanmıştır.

Makaleyi görüntülemek için “Mitokondriyal Metabolizmanın Farklı Modları, T Hücresi Farklılaşmasının ve Fonksiyonunun Ayrılmasını Sağlar” burayı tıklayın.

Kaynak: phys.org

Okumanızı Öneriyoruz

fosil-yakitli-plastiklere-alternatif-olarak-biyobazli-degisim

Fosil Yakıtlı Plastiklere Alternatif Olarak Biyobazlı Değişim

BPA(Bisphenol-A) , fosil yakıt kaynaklarından imal edilen organik bir bileşiktir. Endüstriyel bir kimyasal olan BPA …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: