D Vitamini Kalbinize Yardımcı Olmayabilir

D Vitamini Kalbinize Yardımcı Olmayabilir

Önceki araştırmalar, kandaki D vitamini azlığı ile kalp damar hastalıkları riskinin artması arasında bir bağ olduğunu belirtmiştir. Ancak Michigan Eyalet Üniversitesi’nde yürütülen yeni araştırma gösteriyor ki, D vitamini takviyesi bu riski azaltmıyor.

JAMA Kardiyovasküler’de yayımlanan bu geniş çaplı araştırma, D vitamini takviyesinin kalp krizi, çarpıntı ya da diğer olumsuz kalp damar rahatsızlığı gibi vakaları azaltmadığını ortaya çıkarmıştır.

MEÜ İnsan Tıbbı Koleji’nde klinik eğitmen ve aynı zamanda Michigan Flint’deki Hurley Tıp Merkezi’nde başhekim yardımcısı olan Mahmoud Barbarawi “Biz, D vitamininin yararlı olabileceğini düşündük, lâkin en ufak bir yarar bile göstermedi. Bu durum şaşırtıcı oldu,” demiştir.

Sonuçlar tüm erkekler, kadınlar ve farklı yaştan her hasta için geçerli sayılmaktadır.

Geçmişteki birçok çalışma, kandaki düşük D vitamini seviyesinin ve yükselen kalp damar hastalıkları riskinin bağlantılı olduğunu göstermiştir, bu araştırmalara göre D vitamini takviyesi riski düşürebilir niteliktedir.

Barbarawi araştırma grubuna öncülük etmiş ve 83,000’den fazla hastayı içeren 21 klinik denemeden bilgiler elde etmiştir. Hastaların yarısı D vitamini ile takviyelendirilir iken diğer yarısına sadece plasebo uygulanmıştır. Toplu çözümleme verileri, iki grup arasındaki tüm ölüm sebeplerinde ya da kalp damar rahatsızlıklarının rastlantısında hiçbir fark olmadığını göstermiştir.

D vitamini, günışığı vitamini olarak da bilinmektedir, çünkü insan derisi güneş ışınlarına maruz kaldığında D vitamini üretmektedir. Bu duruma göre, ekvatora uzak yaşayan kişilerin kanlarında D vitamini seviyesinin daha az olduğu görülmektedir.

Bazı çalışmalar kalp damar rahatsızlıkları riskinin artması ile kandaki düşük D vitamini değerleri arasında bağlantı olduğunu gösterir iken Barbarawi’nin çalışması, ev dışı fiziksel aktiviteler ve besin değerleri gibi diğer faktörlerin bunu açıklayabileceğini öne sürmüştür.

Bir diğer açıdan Barbarawi, bulguların kalp sağlığı üzerinde bir etkisi olmamasına rağmen, osteoporoz için tedavi edilenler gibi bazı hastaların hâlâ takviyelerden yararlanabileceğini belirtmiştir.

Sonuç olarak, Barbarawi, doktorların ve hastaların, kalp krizi ya da diğer kalp damar rahatsızlıkları riskini azaltmak için vitamin kullanımının iki kez düşünülmesini önermiştir.

Barbarawi “Riskleri azaltmak için D vitamini alımını onaylamıyoruz,” diye açıklamada bulunmuştur.

Makaleyi görüntülemek için “83,000’den Fazla Bireyin Bulunduğu 21 Rastgele Klinik Deneyde D Vitamini Takviyesi ve Kalp Damar Rahatsızlıkları Riski” buraya tıklayın.

Kaynak: phys.org

271 Kez Okundu

Tolgahan Özer

14 Şubat 1997 tarihinde Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde doğdu. 2015 yılında ortaöğretimini tamamladı ve aynı yıl Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde İngilizce eğitim görmeye hak kazandı. 2016 – 2017 yılları arasında Tema Vakfı'nda çeşitli faaliyetlerde bulundu ve Çanakkale bölgesinde yaklaşık 4000 fidanı ve binlerce meşe palamudunu toprak ile buluşturmaya ön ayak oldu. Sürmekte olan lisans eğitimi içerisinde ikinci üniversite olarak Anadolu Üniversitesi, Web Tasarımı ve Kodlama bölümünü tercih etti. 2018 yılının eğitim döneminde üniversitede bulunan Araştırma ve Uygulama Hastanesinin Tıbbi Genetik Laboratuvarında kısmi zamanlı olarak çalışmaya başladı. Moleküler sitogenetik, kanser araştırma ve gıda bilimi ve teknolojileri araştırma laboratuvarlarının yanı sıra analitik kimya laboratuvarında da staj gördü. Kimyaya olan ilgisini ve bilgisini artırmak, yabancı dilini daha kaliteli bir seviyeye taşımak adına, Ocak 2019’da, gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldı.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!