BASF, Bayer’in Tarım Kimyasallarını 7 Milyar Dolar Karşılığında Satın Aldı

Anlaşma ile BASF tohum pazarına girdi

Pamuklu bitkilerde kullanılan pestisitler 7 milyar dolarlık bir anlaşmanın bir bölümünü oluşturacak. 

BASF, Bayer’in tohum ve seçici olmayan herbisit(bitki öldürücü kimyasal) işletmelerinin önemli bir bölümünü 7 milyar $ karşılığında satın almaya karar verdi. Anlaşma, düzenleyici otoritelerin Bayer’in planlanan 66 milyar $ Monsanto’yı satın alımını takiben tarım piyasalarında haksız rekabet avantajına sahip olmadığı yönündeki şartlarını yerine getirmek üzere tasarlandı.

BASF’ın sahip olacağı varlıklar arasında, Bayer’in Kuzey Amerika ve Avrupa’daki kanola, Amerika ve Avrupa’daki pamuk ve Amerika’daki soya dahil önemli ürünlere yönelik global glufosinat-amonyum seçici olmayan herbisit ticareti yer alıyor. Bu iş ayrıca Bayer’in bu ürünleri araştırma niteliğini ve tohumların ıslah yetenekleri bununla birlikte LibertyLink’in herbisite dayanıklılık özelliği teknolojisini ve ticari markasını içeriyor.

Bu işletmeler 2016 yılında 1.5 milyar $ satış ortaya çıkardı ve 457 milyar $ civarında vergi öncesi kar elde etti. Bayer’in bütün tarım kimyasalları işletmesi 11.7 milyar $’lık satış ve geçen sene 2.1 milyar $’lık vergi öncesi kar ortaya çıkardı. BASF’ın tarım kimyasalları işletmesi 6.6 milyar $’lık satış ve geçen sene 1.2 milyar $’lık vergi öncesi kar ortaya çıkardı.

Anlaşmanın bir parçası olarak BASF, Bayer’in Almanya, ABD ve Kanada’daki glufosinat-amonyum üretimi ve formülasyonu, ABD ve Avrupa’daki tohum ıslahı tesislerini ve bununla birlikte nitelikli araştırma tesislerini satın alacak.

İki Alman devi arasındaki anlaşma, Avrupa düzenleyicileri tarafından kapsamlı araştırmaları yüzünden gecikmişti, ancak 2018 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Bayer, BASF’ın satışını Monsanto’yu kazanma yolunda bir kilometre taşı olarak gördüğünü açıklıyor.

1.800’den fazla ticari, AR-GE, ıslah ve üretim personeli, Bayer’den BASF’a transfer edilecek ve en az üç yıl boyunca istihdamları garantilenecektir. Bunlar öncelikle ABD, Almanya, Brezilya, Kanada ve Belçika’da bulunmaktadır.

BASF Yönetim Kurulu Başkanı Kurt Bock “Son derece cezbedici olan mal varlığını elde etme fırsatını değerlendiriyoruz.” dedi. “Bu, BASF’nin köklü ve başarılı tahıl ürünlerini koruma faaliyetinin yanı sıra biyoteknolojideki kendi faaliyetlerimize stratejik bir tamamlayıcı olacak” dedi.

Kaynak : acs.org

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.