Bilim Adamları Dövmelerden Gelen Nanopartiküllerin Vücut İçinde Dolaştığını Keşfetti

Bilim Adamları Dövmelerden Gelen Nanopartiküllerin Vücut İçinde Dolaştığını Keşfetti

Baş yazar Ines Schreiver (Almanya Federal Risk Değerelendirme Enstitüsü (BfR), Berlin Almanya) ile Julie Villanova, ESRF bilim insanı ve ESRF ID16B ışın demet hattı (beamline) üzerine çalışmanın eş yazarı.

Dövmelerdeki mürekkebi oluşturan elementler mikro ve nanopartikül formlarında vücut içinde dolaşır ve 12 Eylül’de Almanya ve ESRF (Avrupa Senkrotronu), Grenoble, Fransa’dan bilim insanlarının Scientific Reports’da yayınladıkları çalışmaya göre lenf düğümlerine ulaşır. Bu, çeşitli organik ve inorganik pigmentlerin ve toksit element safsızlıklarının taşındığının ve yanı sıra canlı dışındaki (ex vivo) dövmeli dokulardaki pigmentlerin derinlemesine karakterizasyonu yapıldığının ilk analitik kanıtıdır. Bu atılımda iki ESRF ışın demet hattı çok önemli olmuştur.

Çalışmanın yazarlarından ve ESRF bilim insanlarından biri olan Hiram Castillo, “Birisi dövme yaptırmak istediğinde, daha önce kullanılmamış steril iğneler kullanan salonları seçmek için çok dikkatli davranıyor. Kimse renklerin kimyasal bileşenlerini kontrol etmiyor ancak bizim çalışmamız etmeleri gerektiğini gösteriyor” diye açıklıyor.

Gerçek şu ki, cilde uygulanan renk karışımındaki olası kirlilikler hakkında çok az şey bilinmektedir. Çoğu dövme mürekkebi organik pigment içerir ancak koruyucu maddeler ve nikel, krom, manganez veya kobalt gibi kirleticiler de içerir. Karbon siyahının yanı sıra, genellikle boyar maddelerle karıştırıldığında belli tonları yaratmak için kullanılan beyaz bir pigment olan titanyum dioksit (TiO2) dövme mürekkeplerinde en çok kullanılan ikinci bileşendir. TiO2 ayrıca gıda katkı maddelerinde, güneş kremlerinde ve boyalarda yaygın olarak kullanılır. Derinin kabarması ve kaşıntıyla birlikte iyileşmenin gecikmesi genellikle beyaz dövmelerle ilişkilendirilir ve TiO2 kullanımının sonucudur. ESRF, Almanya Federal Risk Değerelendirme Enstitüsü, Ludwig-Maximilans Üniversitesi ve Physikalisch-Technische Bundesanstalt’tan bilim insanları, dokudaki titanyum dioksitin konumu üzerine çok net bir görüntü elde etmeyi başardı. Bu çalışma ESRF ışın demet hatları veya deneysel istasyonları ID21 ve ID16B üzerinde yapılmıştır (Bu ışınlar yüksek yoğunluklu X-Ray ışınları olarak düşünülebilir, daha fazla bilgi için, http://www.esrf.eu/home.html).

Dövmelerden kaynaklanabilecek potansiyel tehlikeler şimdiye kadar sadece canlı içinde (in vitro) mürekkeplerin ve bozunma ürünlerinin kimyasal analiziyle araştırılmıştır. “Dövme pigmentlerinin görsel kanıtlar nedeni ile lenf düğümlerine gideceğini çoktan biliyorduk: Lenf düğümleri dövmenin rengiyle hafifçe boyanıyor. Bu, dövmenin girdiği alanı temizlemek için  vücudun tepkisidir. Bilmediğimiz şey ise, bunu nano formda yapıyor olmasıdır, bu da mikro düzeyde parçacıklarla aynı davranışa sahip olmayabilecekleri anlamına gelmektedir. Ve sorun şu ki: nanoparçacıkların nasıl tepki vereceğini bilmiyoruz “diye açıklıyor araştırmanın baş iki yazarından ve ESRF misafir bilim insanlarından olan Bernhard Hesse.

ID21 üzerindeki X-ray floresans ölçümleri, ekibin titanyum dioksidi deri ve lenfatik ortamdaki mikro ve nano aralıkta bulmasına izin verdi. İnsan derisinde birkaç mikrometreye kadar geniş bir yelpazede parçacıklar bulunmuştur ancak sadece küçük (nano) parçacıklar lenf düğümlerine taşınmaktadır. Bu lenf düğümünün kronik büyümesine ve ömür boyu maruz kalmasına yol açabilir. Bilim adamları dövme parçacıklarının yakınında bulunan dokulardaki biyomoleküler değişiklikleri belirlemek için Fourier Dönüşümlü Infrared Spektrofotometre (FTIR) tekniğini de kullandı.

Bilim adamları bütün yönleriyle, toksik elementlerin ve dövme pigmentlerinin göçü ve uzun süre depolanmasının yanı sıra bazen dövme üzerinde deri iltihaplanması ve diğer olumsuzluklarla bağlantılı biyomoleküllerin konformasyonel (uyuşumsal) değişiklikleriyle ilgili güçlü kanıtlar bildirmektedir.

Takım için bir sonraki adım, bu dövmeleri oluşturmak için kullanılan pigmentlerin kimyasal ve yapısal özellikleriyle bağlantı bulmak için dövmelerinde olumsuz etkilere sahip daha fazla hasta örneği incelemektir.

Kaynak : sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Yeni Keşif ile Daha Güçlü Çevre Dostu Beton Geliştirilebilir

Japonya’da hizmet dışı bırakılmış bir nükleer santralin kalın beton duvarlarında Roma beton deniz bariyerlerinin 2.000 …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: