Richard Kuhn

Richard Kuhn

Richard Johann Kuhn karotenoidler ve vitaminler üzerine yaptığı çalışmaları nedeniyle Nobel Kimya Ödülü almış bir Avusturyalı-Alman biyokimyagerdir.

Kuhn Viyana’da dünyaya geldi, ilkokula ve liseye burada gitti. Kimyaya olan ilgisi genç yaşlarında ortaya çıktı. 1910 -1918 yıllarında okul arkadaşı olan Wolfgang Pauli 1945’te Nobel Fizik Ödülü almıştır. Kuhn 1918’de başlayarak Viyana Üniversitesi’nde kimya dersleri verdi. Kimya eğitimini Münih Üniversitesi’nde tamamladı, 1922’de Richard Willstater ile enzimler üzerine yaptığı bilimsel çalışma ile doktorasını aldı.

Mezun olduktan sonra, önce Münih’te sonra da ETH Zürih’te ve 1929’dan itibaren de Heidelberg Üniversitesi’nde (1937’de başlayan kimya bölümü başkanlığı) bilimsel kariyerine devam etti. 1928’de Daisy Hartmann’la evlendi, iki oğulları ve dört kızları oldu.

Kuhn’un çalışma alanları : organik kimyanın teorik sorunları; alifatik ve aromatik bileşiklerin stereokimyası, polienlerin ve cumulenlerin sentezleri, yapısı,renkleri ve hidrokarbon asitliği ayrıca biyokimyada; karotenoidler, flavinler, vitaminler ve enzimler. Kuhn özellikle B2 vitamini ve antidermatit B6 vitamini konusunda önemli çalışmalar yapmıştır.  1929’da yeni kurulan Kaiser Wilhelm Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nde Kimya Enstitüsü müdürü oldu. (burası 1950’den beri Heidelberg’teki tıbbi araştırmalar için Max Planck Enstitüsü olarak değiştirildi.) Kuhn 1937’de bu enstitünün yönetimini devraldı. Bu görevlerinin yanı sıra Heidelberg Üniversitesi’nde Biyokimya Profesörü olarak görev yaptı ve bir yıl Fizyolojik Kimya için misafir Araştırma Profesörü olarak Pensilvanya Üniversitesi Philadelphia’da bulunmuştur.

1938’de karotenoidler ve vitaminler üzerine olan çalışmasıyla Nobel Kimya Ödülü aldı ancak ödülü II. Dünya Savaşı sonrasına kadar kabul edemedi.

Kuhn 1948’den itibaren Justus Liebigs Annalen der Chemie editörlüğünü yapmıştır.

1967’de Heidelberg, Almanya’da öldü. Üst düzey nazi yetkilileriyle iş birliği yaptı ve üç yahudi iş arkadaşını 1963’te kınadı.

Ödülleri

  1. 1938 – Nobel Kimya Ödülü
  2. 1952 – Wilhelm Exner Madalyası
  3. 1960 – Viyana Üniversitesi Doktora Onuru
  4. 1961 – Avusturya Bilim ve Sanat Mimarisi
944 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!