Bilim İnsanları Alkolsüz Solüsyonların İşe Yaradığını Keşfetti

Bilim İnsanları Alkolsüz Solüsyonların İşe Yaradığını Keşfetti

James Cook Üniversitesinden bir bilim insanı, ameliyat hastaları ve cerrahların hayatını kolaylaştıracak bir keşif yaptı.

Cerrahiden önce deriyi temizlemek için antiseptik solüsyonlar rutin olarak uygulanır. Bu solüsyonlar mikroorganizmaları öldürür veya mikroorganizmaların büyümesini engeller ve böylece yara enfeksiyonlarını önlerler. En yaygın antiseptik solüsyonlatından biri de cilde uygulanmadan önce suda ya da alkolde çözülebilen klorheksidindir.

Profesör Clare Heal, birlikte projeyi yürüttükleri Honours tıp öğrencisi Dr. Dan Charles’in alkol bazlı solüsyonlar ilgili sorunun, cilt ile gözleri tahriş etmesi ve cerrahın yönlendirilmesi için deride çizilen işaretleri kaldırma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylediğini belirtti.

“Bununla birlikte; alkolün kendi başına bir antiseptik olduğu gibi, alkollü klorheksidinin su bazlı bir solüsyondan daha iyi bir antiseptik olabileceğini düşündük. Fakat bunun gerçekten daha iyi bir antiseptik olduğunu doğrulamak önemliydi” dedi.

Bilim insanları, küçük cilt ameliyatlarından önce rastgele alkol veya su bazlı antiseptik verilen 916 hastayı inceledi. Yara enfeksiyonlarının hızını ve cilt tahrişi gibi olumsuz etkilerin oranlarını ölçtüler.

“Enfeksiyon oranı, alkol bazlı solüsyonla (% 5,8) su bazlı solüsyona (% 6,8) göre biraz daha düşük olmasına rağmen, fark kayda değer değildi ve tedavi edilecek 100 hastadan enfeksiyonu önlemek için fazladan bir tanesinin alkollü solüsyon ile tedavi edilmesi gerekecekti.”

Profesör Heal, her iki grupta da olumsuz sonuç oranlarında (cilt tahrişi vb.) hiçbir fark olmadığını söyledi. Doktorlar ve cerrahların, alkollü olmayan antiseptikleri küçük cerrahi işlemler için güvenle ve etkili bir şekilde kullanılabileceklerini belirtti.

Kaynak : sciencedaily.com

235 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!