Bilim İnsanları Altın Parçacıkları ile Kanseri Bitirmeyi Hedefliyor

Bilim İnsanları Altın Parçacıkları ile Kanseri Bitirmeyi Hedefliyor

Altın nanopartiküller kanseri tedavi etmek için kullanılabilir, bilim adamları daha önce bilinmeyen altının yeni özelliklerini keşfettiklerini söylüyor.

Küçük altın parçacıklarının, kanseri tedavi etmek için kullanılan ilaçların etkinliğini arttırdığı görünüyor.

Yeni araştırmalara göre, kanserle mücadelede küçük altın parçacıkları kullanılabilir.

Edinburgh Üniversitesi bilim adamları, değerli metalin akciğer kanseri hücrelerini tedavi etmek için kullanılan ilaçların etkinliğini arttırdığını gösteren bir çalışmayı tamamladı.

Altın nanopartiküller olarak bilinen minör parçalar, araştırma ekibi tarafından bir kimyasal cihaz içine konuldu.

İnsanlar üzerinde henüz test edilmemiştir, ancak böyle bir cihazın bir gün, mevcut kemoterapi tedavilerinin yan etkilerini, sağlıklı dokulara zarar vermeden, hastalıklı hücreleri tam olarak hedefleyerek azaltabileceği umulmaktadır.

Altın güvenli bir kimyasal elementtir ve kimyasal reaksiyonları hızlandırabilir veya katalizleyebilir.

Edinburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar metalin canlılarda herhangi bir yan etkisi olmaksızın bu katalitik özelliklere erişmesine izin veren özelliklerini keşfetti.

Cihaz, bir zebra balığı beynine nakil edildikten sonra etkili olduğunu göstererek canlı hayvanlarda kullanılabileceğini düşündürdü.

Araştırma, İspanya’nın Aragon’daki Zaragoza Nanobilim Enstitüsü’ndeki araştırmacılar ile İngiltere Kanser Araştırması (CRUK) kaynaklı finansmanla ve Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi’nden gelen finansman ile gerçekleştirildi.

Edinburgh Üniversitesi CRUK Edinburgh Merkezi’nden Dr. Asier Unciti-Broceta, “Daha önce bilinmeyen altın özelliklerini keşfettik ve bulgularımız, metalin tümörlerin içine ilaçları çok güvenli bir şekilde serbest bırakmak için kullanılabileceğini söyledi.”

“Bunu hastalar üzerinde kullanmadan önce yapması gereken bir şey var, ancak bu yapılırsa çalışma bir adım daha ileriye taşınabilir. İnsanlardaki benzer bir cihazın bir gün cerrahlar tarafından kemoterapiyi doğrudan tümörlerde aktive edebileceğini ve sağlıklı organlara zararlı etkilerini azaltabileceğini umuyoruz”

Kanser Araştırması’nın İngiltere’deki kıdemli bilim bilgi yetkilisi Dr. Aine McCarthy, “Kanserli ilaçların yeni, daha iyi yolları geliştirerek, bunun gibi çalışmaların kanser tedavisini iyileştirme ve yan etkileri azaltma potansiyeli var. Özellikle beyin tümörleri ve tedavisi güç diğer kanserler için iyileştirmeye yardımcı olabilir.” dedi.

“Bir sonraki adım, bu yöntemin insanlarda güvenli olup olmadığını, uzun ve kısa vadeli yan etkilerinin neler olup olmadığını ve bazı kanserlerin tedavisinde daha iyi bir yöntem olup olmadığını görmektir.”

Kaynak : independent.co.uk

Okumanızı Öneriyoruz

Hükümet, İngiltere’deki Hayvanlar ve Ürünler için Gen Düzenlemerini Gözden Geçirecek

Birleşik Krallık hükümeti, ülkenin AB’den çıkışının ardından genetiği değiştirilmiş organizmalarla ilgili düzenlemeleri gevşetmeyi tercih edebilir. …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: