Rüzgar ve Güneş Enerjisi Kullanımının Hastalıkları Önleyici Etkisi

Rüzgar ve Güneş Enerjisi Kullanımının Hastalıkları Önleyici Etkisi

İngiltere’de hava kirliliği nedeniyle yılda 40.000 kişinin hayatını yitireceği tahmin ediliyor, ABD rüzgar ve güneş enerjisi 12.700’e kadar indirmeye yardımcı oldu.

Rüzgâr ve güneş enerjisindeki büyük artış, küresel ısınmayı sınırlamanın ötesinde fosil yakıtların atılmasının geniş yararlarını gösteren yeni araştırmalara göre, ABD’de dokuz yıllık bir sürede 12.700 kişinin erken ölümlerini önlemeye yardımcı oldu.

Nature Energy dergisinde yayınlanan çalışmaya ilişkin bir makaleye göre, fosil yakıtların neden olduğu sorunların sayısının önlenmesinin sonucu olarak düşük karbon emisyonları milyarlarca dolar değerinde idi.

İngiltere Hükümeti yeni bir benzinli ve dizel araç satışının 2040’dan itibaren yasaklanacağına söz verdi: çevreciler tarafından gelecekte çok fazla fark yaratmak için eleştirilen bir tarih. Aksine, Norveç 2025 yılına kadar bu tür araçların kullanımını durdurmayı planlıyor.

Royal College doktorlarına göre, İngiltere’de yılda yaklaşık 40.000 ölüm “kanser, astım, inme ve kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı, obezite ve bunama ile bağlantılı değişikliklerle ilişkili olan açık hava kirliliğine maruz kalıma dayanır.”

ABD Enerji Bakanlığı tarafından finanse edilen yeni araştırma, 2007-2015 yılları arasındaki büyük hava kirleticilerinde önemli düşüşlerin bulunduğu tespit etti.

Karbondioksit yüzde 20, sülfür dioksit yüzde şaşırtıcı bir oranda yüzde 72, azot oksit yüzde 50 ve PM2.5 olarak bilinen küçük parçacıklar yüzde 46 oranında azaldı.

Bunun bir kısmı yenilenebilir enerji ile değiştirilen fosil yakıtlardan kaynaklanırken, daha sert emisyon düzenlemeleri de bir rol oynamıştır. Kükürt dioksit emisyonları, kömür santralleri, hava kalitesini karşılamak için gaz filtreleyen ekipmanlara uymak zorunda kaldıktan sonra, 2007’de dokuz milyon tondan 2015’de 2,5 milyon tona düştü.

Güneş ve rüzgar enerjisindeki büyüme, 2007’de yaklaşık 10 gigawatt’dan 2015’te kabaca 100GW’a çıkarılan çarpıcıydı.

Araştırmacılar, “2007-2015 yılları arasında, düzenleyici değişiklikler ve fosil yakıt fiyat değişiklikleri, genel enerji sektörü emisyonlarında ciddi kesintilere neden olurken, güneş ve rüzgar enerjisi dağıtımı hızla arttı” dedi.

“Kıtasal rüzgar ve güneşle ilgili hava kalitesinde faydalar bulduk … 297 milyar dolardan 1128 milyar dolara [2007’den 2015’e kadar] çoğunlukla 3.000’den 12.700 kaçınılmaz erken ölümlerden kaçınılmaktadır.”

Yalnızca 2015’te, 1.850 erken ölüm önlendi.

California’daki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarından Dr Dev Millstein’ın liderliğindeki araştırmacılar, aynı dönemde yenilenebilir enerjinin artan üretiminin 5.3 milyar ile 106.8 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ediyorlar.

Bunlara “tarımda üretkenlik, enerji kullanımı, sel, insan sağlığı ve genel ekosistem hizmetleri gibi felaketlerden kaynaklanan kayıplar” dahildir.

Çevreci aktivist gruptaki ClientEarth’tan bir avukat olan Sam Bright, alt standart hava kalitesi planları üzerine iki kez başarıyla dava açtı ve “kömürün dışına çıkmanın büyük sağlık faydaları getirdiğini” açıkladı.

Ancak şunları ekledi: “Kömürün sonunun geleceğin enerji sistemini yaratmamıza fırsat tanıdığından emin olmamız önemlidir.”

“Bu, kömür enerji santrallerinin yenilenebilir enerjilerle değiştirilmesi anlamına geliyor, evet, aynı zamanda enerji verimliliğinin gündemde olduğundan emin olmalı ve talebi azaltmak ve yönetmek için sisteme depolama ve esneklik katıyoruz.

“Daha temiz, daha esnek bir enerji sistemi, insanlara ve gezegenimize zarar veren bu kirleticilerin daha az emisyonu anlamına gelecektir.”

Greenpeace İngiltere’de enerji hareketi yapan Nina Schrank, “Enerji sistemimiz radikal bir şekilde değişiyor” Denizde rüzgar ve güneş enerjisinden düşen maliyetler ve İngiltere’de kömür olmadan ilk iş günü gibi kilometre taşları, yaklaştıkça hızla ve yoğunlaşıyor. Düşük karbonlu bir ekonomi.Ama şimdi yapılan araştırmalar, yenilenebilir enerjinin bazı fosil yakıtları değiştirerek havayı temizlemeye başlayabileceğini de önermektedir ancak daha fazlasına ihtiyacımız var.

“Hükümetimiz, enerji geçiş sürecini hızlandırmayı ve İngiltere’yi temiz ve yeşil teknolojide dünya lideri yapmayı öncelikli hale getirmelidir. Kamuoyu araştırmaları, Birleşik Krallık’taki insanların üçte ikisinden fazlasının zaten yenilenebilir enerjiyi desteklediğini göstermektedir. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği ile daha temiz hava, vasıflı işler ve adil faturalar verebilirken iklim hedeflerimize de yardımcı olur “dedi.

Kaynak : independent.co.uk

Okumanızı Öneriyoruz

Potansiyel Tıbbi Uygulamalar için Geliştirilmiş Küçük Şekil Değiştiren Polimerler

Fotoğraf : CC0 Herkese Açık Alan Caltech’teki mühendisler, ısıya bağlı olarak “şekil hafızası” özelliklerine sahip …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: