Bilim İnsanları Atık Plastikleri Jet Yakıtlarına Dönüştürüyor

Bilim İnsanları Atık Plastikleri Jet Yakıtlarına Dönüştürüyor

Fotoğraf: Zhang ve meslektaşları karbon katalizörü üzerinde atık plastiklerin katalitik pirolizini inceledi.

Applied Energy dergisinde yayımlanan deneylerde Çin’den ve Amerika’dan araştırmacıların oluşturduğu bir takım, jet yakıtı elde etmek amacıyla atık plastikleri aktif karbonla yüksek sıcaklıkta eritti.

Artan plastik atıklarının endüstriyel olarak kullanılmasıyla birlikte kullanılamayanların elden çıkarılması zordur.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’na göre ABD’deki depolama sahaları 2015 yılında 26 milyon ton plastik depoladı.

Washington State Üniversitesi’nden araştırmanın baş yazarı Dr. Hanwu “Plastik atık dünyanın her yerinde büyük bir sorundur. Yöntemimiz plastiklerin geri dönüşümü için çok iyi ve basit bir yoldur” dedi.

Deneylerde Dr. Lei ve meslektaşları düşük yoğunluktaki polietilenleri test etti; plastik su ve süt şişeleriyle birlikte poşetler gibi birçok atık ürünü karıştırdı ve bunları yaklaşık olarak 3 milimetreye kadar toprakladı.

Bu plastik granüller daha sonra sıcaklığı 806 ila 1060 Fahrenheit (430-571 santigrat derece) arasında değişen bir tüp reaktörde aktif karbon katalizörünün üzerine yerleştirildi.

Dr. Lei Plastiğin parçalanması zordur. Kimyasal bağları kırabilmek için katalizör kullanmak zorundasınız”  dedi.

“Plastikler, yakıtlar için önemli bir bileşen olan çok sayıda hidrojene sahip.”

Karbon katalizörü tepkimeye sokulduktan sonra ayrıştırılabilir ve yeniden kullanılabilir. Bu katalizör aktivitesini kaybettiğinde yeniden üretilebilir.

Birkaç farklı katalizör farklı sıcaklıklarda test edildikten sonra, ekip en iyi sonucu %85’i jet yakıtından, %15’i dizelden oluşan karışımla elde etti.

Dr. Lei “Enerjinin neredeyse %100’ünü, test ettiğimiz plastikten geri kazanabiliyoruz” dedi.

“Yakıt ve beraberinde üretilen gaz halindeki yan ürünler oldukça kaliteli ve kullanışlı.”

“Süreç için geliştirilen bu yöntem kolayca ölçeklenebilir. Büyük bir tesiste veya çiftçilerin plastik atıkları dizele dönüştürdükleri küçük bir çiftlikte uygulanabilir.”

“Jet yakıtı üretebilmek için elde ettiğiniz ürünü ayrıştırmanız gerekiyor. Bu ayrıştırma işlemi yapılmazsa elde ettiğiniz ürünün tamamı dizel yakıt olacaktır.”

Kaynak: sci-news.com

277 Kez Okundu

Simge Kostik

İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. Çalışma alanımı yakıt teknolojisi ve enerji sektörleri oluştursa da kimyanın her alanıyla ilgili araştırma yapmaya ve kendimi geliştirmeye açığım. Bir konuda her şeyi bilmek yerine her konudan bir şey bilmeyi ve öğrenirken öğretmeyi amaç edindim, bu amaç sayesinde de 2017 yılında İnovatif Kimya Dergisi'nde çeviri yapmaya başladım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!