Bilim İnsanları Covid-19 Tedavisi için Potansiyel Bir Molekül Tasarladı

Bilim İnsanları Covid 19 Tedavisi için Potansiyel Bir Molekül Tasarladı

Fotoğraf 1: Görsel, Uppsala Üniversitesi’nde Jens Carlsson Group tarafından tasarlanan koronavirüs enziminin bir modelini göstermektedir. Kaynak: Andreas Luttens

Uppsala araştırmacıları, koronavirüslerin replikasyonunu engelleyen ve COVID-19’u tedavi etmeye uygun bir ilaca dönüşme potansiyeli yüksek bir molekül tasarlamayı başardılar. Molekül hem yeni varyanta hem de daha önce tanımlanmış koronavirüslere karşı etkilidir. Makale, Journal of the American Chemical Society’de yayımlandı.

Yeni koronavirüs beş milyondan fazla insanın ölümüne neden oldu. Antiviral ilaçlarla birçok hayat kurtarılabilirdi, ancak sağlık sisteminde bu tür bir tedavi mevcut değil. Pandemi sırasında dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar bir ilaç bulmaya çalıştı, ancak yeni ilaçların geliştirilmesi genellikle uzun zaman alıyor.

Pandeminin ilk aylarında araştırmacılar, koronavirüsün yapısını ve moleküler düzeyde nasıl işlediğini belirleyebildiler. Viral enzimlerden biri, AIDS gibi diğer viral hastalıklar için başarılı olan bir strateji olan bir ilaç için umut verici bir hedef olarak tanımlandı. Buradaki fikir, enzimi tanıma ve ona bağlanma yeteneğine sahip bir molekül tasarlamaktır. Bu, aktivitesini bloke edecek ve böylece virüsün yeni virüs parçacıkları üretmesini önleyerek virüsün yayılmasını durduracaktır.

Bilim İnsanları Covid 19 Tedavisi için Potansiyel Bir Molekül Tasarladı

Fotoğraf 2: Uppsala Üniversitesi ve İsveç SciLifeLab Hücre ve Moleküler Biyoloji Bölümü’nde Kıdemli Öğretim Görevlisi/Doçent. Kaynak: Niklas Norberg Wirtén

2020’de Uppsala Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Scilifelab’daki İlaç Keşfi ve Geliştirme platformu ile işbirliği içinde enzimin inhibitörlerini taramaya başladılar. Enzimin aktivitesini engelleyebilecek molekülleri tanımlamak için bilgisayar modellerini kullandılar. Bu, farmasötiklerin tasarımı için başlangıç noktalarını keşfetmenin hızlı bir yolu olduğunu kanıtladı. İsveç süper bilgisayarlarına erişim, enzime bağlanabilenleri bulmak için birkaç yüz milyon farklı molekülü değerlendirmeyi mümkün kıldı. Modeller tarafından tahmin edilen moleküller daha sonra sentezlendi ve deneylerde test edildi.

En umut verici molekülün, yakın zamanda COVID-19’u tedavi etmek için onaylanan bir kombinasyon ilacı olan Paxlovid’deki aktif madde olarak yeni koronavirüsün replikasyonunu inhibe etme kabiliyetini gösterdiğini, çalışılan molekülün kendi başına iyi çalıştığını ve molekülün daha önce tanımlanmış koronavirüs varyantlarına karşı da etkili olduğunu gösterdiklerini belirtti makalenin baş yazarı olan Doçent Jens Carlsson.

Kaynak: scitechdaily.com

615 Kez Okundu

Ceyda Nur Kaya

Merhaba, ben Ceyda Kaya. 09.09.2000 İstanbul doğumluyum. Marmara Üniversitesi Kimya bölümü öğrencisiyim. Araştırma yapmayı, gelişmeleri takip etmeyi seviyorum. Bildiklerimi paylaşmayı seviyorum, bu nedenle İnovatif Kimya Dergisi’ nin haber çeviri ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!