Bilim İnsanları Grip Aşısının Yeni Bir Faydasını Keşfetti

Fotoğraf: Grip aşısı, grip virüsünün sebep olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığından korunmaya yardımcı olan bir önlemdir. Aşı özellikle küçük çocuklar, yaşlı yetişkinler ve altta yatan belirli tıbbi durumları olan kişiler gibi gripten kaynaklanan komplikasyon riski daha yüksek olan kişilere tipik olarak iğne veya burun spreyi şeklinde uygulanır. Grip aşısı olmak, grip hastalığına yakalanma riskini azaltabilir, hastalanırsanız semptomların şiddetini azaltabilir ve virüsün başkalarına yayılmasını önleyebilir.

Calgary Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmada her yıl yapılan grip aşısının inme riskini azalttı görüldü.

Calgary Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre grip aşısı, yüksek felç riski altında olmayan yetişkinlerde bile felç riskini azaltabilir. Bir araştırma ekibi, dokuz yıllık bir süre boyunca 4 milyondan fazla Albertalı’nın sağlık kayıtlarını inceleyerek bir çalışma yürüttü. Çalışma sonuçları, kalp hastalığı olan bireyler için zaten önerildiği gibi, grip aşısının herkes için şiddetle tavsiye edilmesi gerektiğini gösterdi.

Cumming Tıp Okulu’nda (CSM) araştırmacı ve çalışmanın baş araştırmacısı olan Dr. Michael Hill, “Grip aşısının kalp hastalığı olan kişilerde kalp krizi ve hastaneye yatış riskini azalttığı bilinmektedir. Aşının inme riski taşıyan kişiler için aynı koruyucu niteliklere sahip olup olmadığını öğrenmek istedik. Bulgularımız, yakın zamanda grip aşısı olan kişilerde inme riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Bu sadece felç geçirme riski yüksek olanlar için değil, tüm yetişkinler için geçerliydi.” diyor.

Çalışmanın verileri Alberta Health Care Insurance Plan’dan elde edildi. Araştırmacılar analizlerinde yaş, antikoagülan kullanımı gibi çeşitli faktörleri ve kronik sağlık durumları dahil olmak üzere risk faktörlerini dikkate aldılar.

CSM’de doktora sonrası araştırmacı ve çalışmanın ilk yazarı Dr. Jessalyn Holodinsky, grip aşısını takip eden ilk altı ayda inme riskinin önemli ölçüde azaldığını bulduklarını ve aşının inmeyi önlemek için geçerli bir halk sağlığı stratejisi olabileceğini söylüyor.

Çalışma yakın zamanda The Lancet Public Health’te yayınlandı. Araştırmacılar, bu çalışmanın iki güçlü yanının, çalışmanın 10 grip mevsimi boyunca tek bir evrensel sağlık sisteminin olduğu yerde tüm popülasyondan alınan verileri kullanması olduğunu söylüyor.

Hill, grip aşısının inme önleme konusundaki genelleştirilmiş faydasının, grip ve diğer aşıların dolaylı koruyucu faktörleri hakkında daha fazla araştırmaya yol açacağını umduğu yeni bir bulgu olduğunu söylüyor.

Kaynak: scitechdaily.com

392 Kez Okundu

Elif Nur Doğan

1998 Ankara doğumluyum. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde bir yıl ingilizce hazırlık eğitimi aldım. Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü mezunuyum. Sayısal ve sözel veri yönetiminde başarılı, global fikirli, sonuç odaklı ve çalışmaya istekli, liderlik ve iyi iletişim becerilerine sahibim. İlgi alanlarım: Kozmetik kimyası, farmasötik kimya, biyokimya ve nanoteknoloji vb. Eylül 2020'de, kimyaya olan ilgimi ve bilgimi artırmak, yabancı dilimi geliştirebilmek için gönüllü olarak İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!