Bilim İnsanları İdeal Kahve için Matematiksel Bir Formül Geliştirdiler

Bilim İnsanları İdeal Kahve için Matematiksel Bir Formül Geliştirdiler

Fotoğraf: İdeal espresso için ne gerekir?

Tutarlı ve lezzetli bir fincan kahve aynı zamanda çevreye de daha duyarlı olabilir mi? Bir grup bilim insanı, ideal dem dedikleri ve baristalara dörtte bir oranında daha az çekirdek kullanarak sürekli aynı lezzette kahve hazırlama imkanı verecek bir matematiksel formül geliştirdi.

Çalışma ekibi beş farklı ülkeden; kimya, matematik ve malzeme mühendisliği alanından uzmanlar ile kahve tutkunlarından oluşuyor. Araştırmacılar, espresso yapımında kullanılan tipik bir porsiyon olan 20 g kahveyi analiz ederek süreçte optimize edilebilecek noktalar olup olmadığını değerlendirdiler.

Çalışma kapsamında; tanecik boyutu, kahve makinasının su basıncı, akış hızı ve demleme sırasında aktive olan tanecik sayısı analiz edildi. Çalışma ekibi, bu verileri kullanarak, tanecikler içerisindeki kafeinin çözünme prensibine dayanan bir matematiksel model tasarlayabildi. Bu sayede farklı demleme yöntemleri ile elde edilecek sonuçlar öngörülebilir ve test edilebilir hale geldi.

Bu analiz sonrasında, farklı demleme yöntemlerindeki ekstraksiyon miktarlarını analiz ederek, kahve parçacıklarının ne kadarının sıvı kahve içerisinde yer aldığını yüzde cinsinden ifade edebildiler. Bu sonuçlara göre, daha az kahve çekirdeği kullanıldığında daha fazla verim elde ediliyor. Üstelik lezzet olarak da daha az değişken sonuçlar elde ediliyor.

Oregon Üniversitesi’nden kimyager Christopher Hendon, bu çalışmanın en büyük özelliğinin daha az kahve kullanarak daha tekrarlanabilir bir sonuç alınmasının mümkün hale gelmiş olması olduğunu belirtiyor. “20 gr yerine 15 gr kahve kullanıldığında, kahve taneciklerir biraz daha büyük olduğunda ve demleme daha hızlı olduğunda daha lezzetli bir sonuç alabiliyorsunuz. 25 sn yerine 14 sn çok daha iyi bir sonuç için yeterli. Süreyi kısaltıp kahve miktarını da düşürdüğünüzde çekirdeklerden çok daha fazla aroma elde etmek mümkün oluyor. Daha yoğun bir lezzet kahve fincanına ulaşabiliyor.”

Tabi ki mükemmel kahve lezzeti oldukça öznel bir konu. Diğer yandan daha atık başlı başına iyi bir şey. Bilim insanları; kullanılan kahve taneciklerinde %25’lik bir azalma olmasının sadece Amerika’da yıllık 1.1 milyar USD bir kazanç sağlayacağını belirtiyor. Üstelik çevre için yaratılan büyük değer de yanında yer alıyor.

Hendon, “Daha sürdürülebilir olmak ve tasarruf etmek amacı ile kahveden daha fazla aroma elde etmeyi amaçladık. Ancak bunu daha sert veya yanık bir tat yaratmadan yapmak istedik” diyor. “Yöntemimiz bunu sağladı”.

Çalışma “Matter” dergisinde yayınlandı.

Kaynak: newatlas.com

Okumanızı Öneriyoruz

Sakarya Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Virüse ve Bakterilere Karşı Gıda Takviyesi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Küçükislamoğlu ve ekibi, …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: