Bilim İnsanları Önemli Bir Bağışıklık Sistemi Enzimini Haritalandırdı

Bilim İnsanları Önemli Bir Bağışıklık Sistemi Enzimini Haritalandırdı

Fotoğraf : Konak enzimin kristal yapısı acyloxyacyl Hydrolase (AOAH) lipopolisaklerle etkili bir bakteriyel toksin olan yeşil renkli çubuk şeklinde gösterilmiş lipopolisakkaritlerle kompleks halinde. Bu şekil LPS’ ninde immünolojik olarak inert olması için AOAH’ın aktif yerinde bulunan LPS’nin 6 yağ asidinden birini göstermektedir.AOAH’ın enzimatik fonksiyonu genellikle gram negatif bakteriyel enfeksiyonu takip eden bağışıklık toleransından kurtulmak için önemlidir.

McGill üniversitesinden biyokimyacılar insan bağışıklık sisteminin parçası olan bir spesifik enzimin belirli bir bakteri grubu olan gram negatif bakterilerle nasıl etkileştiğine dikkat etmektedirler. McGill üniversitesi biyokimya bölümünde doçent olan Bhushan Nagar : ” Dünya çapında araştırmacılar AOAH olarak bilinen bir enzim üzerinde 30 yılı aşkın bir süredir çalışıyorlar. Herkes bu gösterimle ilk defa bu enzimin tam olarak neye benzediğini görebildi.” demiştir. Bundan ayrı olarak 3 boyutlu görseller AOAH enziminin yaygın olarak çeşitli gram negatif bakterilerin bir parçası olan toksik bir molekülü nasıl inaktif hale getirdiğini gösteriyor. Bu araştırma Canadian Light Source  tarafından   yürütüldü. Çevrede çok sayıda gram negatif bakteri çeşidi vardır. Nagar:”  Bazıları zararsızken, birçoğu insanlarda hastalıklara sebep olur” demiştir. Örneğin, E. coli  ve salmonella gibi çeşitli türler besin kaynaklı hastalıklara sebep olur. Diğerleri zatüre, menenjit kandolaşımı enfeksiyonları veya gonoreye sebep olur.

Bazı gram negatif bakteri enfeksiyonları ilaca karşı direnç gösteriyor ve gittikçe artan oranda tedaviyi zorlaştırıyor. Bu durumda insan bağışıklık sisteminin onlarla etkileşime girmesinin öneminin anlaşılmasını sağlıyor. Bir enfeksiyon ilerlediğinde, bu durum gram bakterilerin dış kabuğunun toksik bir bileşeni olan lipopolisakkarit olarak adlandırılan ama aynı zamanda yaygın olarak endotoksin olarakda bilinen bir bileşen yoluyla enflamasyonu tetikler. Nagar:‘‘ İltihaplanma, bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşırken verdiği koruyucu bir karşı koymadır‘‘ demiştir. Çok fazla iltihaplanma bir kişinin hastalığa yakalanmasını hızlandırabilir, hatta öldürebilir, çok azı enfeksiyon yapan bakterilerin ölmesine yardımcı olmaz. Bağışıklık sistemi bu problemi ilk akut cevabından sonra, enflamasyonu azaltarak kontrol ediyor. Bu şekilde iltihap aşırı hasara neden olmuyor. Enfeksiyon temizlendikten sonra, sistem kendisini sıfırlama gereği duyuyor böylece yeni enfeksiyonlarla savaşmak için hazırlanıyor. Bu iş AOAH enziminin üzerine düşüyor. Gram bakterilerle birlikte, LPS üzerinde AOAH‘ ın 2 belirli bölgeyi hedeflediği, bağladığı kaldırdığı, etkisiz hale getirdiği ve sıfırladığı bulundu.

Araştırmacılar, LPS’nin bir kısmına bağlanmış olan kristalleşmiş bir AOAH örneği kullanarak görüntüleri görebildiler. Sonuçlar, AOAH’ın moleküler yapısına ayrıntılı bir şekilde bakılmasına imkan sağladı ve açık bir şekilde AOAH’ın hangi parçasının toksinlerle, etkileştiğini gösterdi. Nagar:‘‘ Enzimin LPS’yi inaktif etmek için kullandığı moleküler mekanizmayı gerçekten görebilidik‘‘ demiştir. Bulgular bu yılın başlarında National Acaademy of Science da yayınlandı. Bu görüntüler AOAH enzimine bir harita sağladı ve başka araştırmalarada kapı açtı. Bazı AOAH formları astım, kronik sinüzit gibi belirli hastalık türleriyle ilişkilidir. Tüm yapısının bilinmesi, araştırmacılara hastalıklara sebep olan varyasyonların neye benzediğinin daha iyi anlamalarına yardımcı olacak ve enfeksiyonlara karşı yeni tedavilerin geliştirilmesinde veya onları önlemek için kurulan yaklaşımları geliştirmekte kullanılacak olan detayları sağlayacak.

Kaynak : phys.org

317 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!