Bilim insanları polimerden kalp yaptı

bilim-insanlari-polimerden-kalp-yapti

Yapay kalpler bir nevi gerçeği gibi çalışıyor diyebiliriz. Kanı pompalıyorlar, burada sorun yok, ancak tipik birer soğuk makine yapısına sahip olduklarından insan vücudunun yumuşak, süngersi yapısına pek de yakışmıyorlar.

Cornell Üniversitesi bilimcileri de bu ‘yakışıksızlıktan’ yola çıkarak köpüksü bir malzemeden yapay kalp üretmek istemiş. Bu yapay kalp, hem kalbin tüm işlevlerini yerine getiriyor hem de gerçeği gibi yumuşacık.

İşin sırrı ise, her şekli alabilen ve sıvı pompalamaya yarayan gözenekleri olan yeni bir tür polimer. Yani sadece yumuşak ve esnek değil, fazla enerjiye ihtiyaç duymadan sıvıları hareket ettirebildiği için aynı zamanda işlevsel de.

Yeni üretilen yapay kalp ürüne dönüşebilirse, bireylere özel olarak tasarlanacak diğer yapay organların da önünü açabilecek. Yeni polimer aynı zamanda robotik bilimi, protez uygulamaları gibi doğal doku hissinin büyük önem taşıdığı diğer alanlarda da kullanılabilecek.

Kaynak : bilgicagi.com

Okumanızı Öneriyoruz

Yakın Gelecekte Çinko Hava Pilleri Şarj Edilebilir

Çinko-hava pilleri olarak adlandırılan piller enerji depolamanın güvenli ve etkili yollarından birini oluşturuyor. Pillerin şarj …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: