Kimya ihracatında büyük düşüş

kimya ihracatinda buyuk dusus

Kimya sektörü Eylül ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre değer bazında 27 oranında düşüş yaşadı ve 1,1 milyar dolara geriledi.

Kimya sektörünün ihracatı Eylülde yıllık yüzde 26,99 azalarak 1,1 milyar dolara geriledi. Böylece sektörün ihracatı 2015’in ocak-eylül döneminde 11 milyar 597,5 milyon dolar oldu. Kimya sektörü 2014’ün ocak-eylül döneminde 13 milyar 432,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmişti.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından yapılan açıklamada, kimya sektörünün ihracatının eylülde yıllık yüzde 26,99 azalarak 1,1 milyar dolara gerilediğini belirtildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, eylül ayında kimya ihracatının değer bazında yüzde 26,99 düştüğüne işaret ederek, “Geride bıraktığımız ayda uzun bayram tatilinin de etkisiyle üretim ve ihracatta aksaklıklar yaşandı” ifadelerini kullandı.

Akyüz, Eylül ayında değerde yüzde 26,99 oranında düşen kimya ihracatıyla ilgili şunları söyledi: “Geride bıraktığımız ayda uzun bayram tatilinin de etkisiyle üretim ve ihracatta aksaklıklar yaşandı ancak kimya ihracatımız miktar bazında artmaya devam ediyor. Diğer sektörlerde de artış var. Emtia fiyatları ve kur oranlarından dolayı düşme hissediyoruz.” Yeni ihracat modelleri üzerine çalıştıklarını da ifade eden Akyüz, “Ülke olarak zorlu ve yoğun bir gündeme sahibiz. Ümidimiz kısa zamanda bu ortamın farklı bir noktaya gelmesi. Kimya sektörü olarak hem dış ticaret açığımızı düşürecek hem de ihracat performansımızı yükseltecek önlemleri almaya devam edeceğiz. İnovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma yine odağımızda olmak üzere yeni ihracat modelleri üzerinde çalışmalarımız sürüyor.”

Irak, Almanya ve Ürdün

Kimya sektörünün Eylül ayında en fazla ihracat yaptığı ilk üç ülke Irak, Almanya ve Ürdün olurken; diğer ülkeler Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, İtalya, İran, Yunanistan, Romanya ve İngiltere olarak sıralandı. Ocak-Eylül döneminde ise Mısır, Irak ve Almanya başı çekerken; Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, İran, İspanya, Suudi Arabistan, Azerbaycan-Nahcivan ve Yunanistan en fazla ihracat yapılan ülkeler oldu.

Kaynak : dunya.com

620 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!