Bilim İnsanları Potansiyel Kanser Tedavisinin Bir Hücrede Nasıl Tepki Verdiğini Gözlemliyorlar

Bilim İnsanları Potansiyel Kanser Tedavisinin Bir Hücrede Nasıl Tepki Verdiğini Gözlemliyorlar

Fotoğraf: Elmas ışık kaynağında I14 ışın hattında alınan X ışını floresan görüntüleri

Şu anda kemoterapide kullanılan anti-kanser ilaçlarının yarısı, kanser hücresinin içine girdiğinde çekirdekte reaksiyona giren ve tedavinin istenmeyen yan etkilerine yol açabilen metal platin içerir. Ancak osmiyum, geniş çapta araştırılmamış nadir bir metaldir ve daha az yan etkiye sahip yeni bir kanser tedavisi olarak kullanılabilir.

Angewandte Chemie dergisinde yayınlanan “Kanser Hücrelerinde Asimetrik Organo-osmiyum Transfer Hidrojenasyon Katalizörlerinin İzleme Reaksiyonları” başlıklı makalede, Warwick Üniversitesi’nden araştırmacılar, 100 nanometrelik ölçekte tek bir kanser hücresinde osmiyumu izlemek için ilk kez 185 metrelik yeni ışın hattını kullandılar.

Kanser hücrelerinde potansiyel tedavileri izlemek için iki teknik kullandılar; İlki, İndüktif Olarak Eşleşmiş Plazma-Kütle Spektrometresi anlamına gelen ICP-MS, milyonlarca hücrede çok çeşitli doğal ve ilaç elementlerini ölçebilir. Bununla birlikte, araştırmacılar tek bir kanser hücresini araştırmak için senkrotron X-ışını floresan (XRF) görüntüleme kullandılar.

Warwick Üniversitesi’nden araştırmacılar, sert X-ışını nanoprob ışın hattı kullanarak, osmiyumun tek bir akciğer kanseri hücresinde nasıl tepki verdiğini gözlemlediler. Ancak, osmiyumun reaktivitesi kaplamasıyla (ligandları) belirlenir, bu nedenle ligandları da aynı XRF deneyinde Brom ile etiketleyerek izlediler.

Bilim İnsanları Potansiyel Kanser Tedavisinin Bir Hücrede Nasıl Tepki Verdiğini Gözlemliyorlar

Fotoğraf : Bir kanser hücresinde bir anti-kanser bileşiğinin saptanması , pembe brom, turuncu ise osmiyumdur.

Osmiyum hücreye girdikten sonra, araştırmacılar osmiyumun sitoplazmada kaldığını, oysa ligandların çekirdeğe girdiğini ve potansiyel olarak kanser hücresine ikili saldırının göstergesi olduğunu gözlemlediler.

Warwick Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Profesör Peter Sadler, “Birbirinin hayatında bulunan iki kişiden biri kanser olunca, yeni ilaç bulma ihtiyacı hiç bu kadar acil olmamıştı. İlaç keşfinin bir kısmı, hücrelerde tam olarak nasıl tepki verdiklerini ve çalıştıklarını görmektir. osmiyum nadir bulunan değerli bir metaldir, bununla birlikte katalizör görevi görebildiğinden kanser hücresindeki reaksiyonlar için çok az miktarda gereklidir, bu nedenle ileriye dönük sürdürülebilir bir tedavi olabilir. Tek bir kanser hücresinde tam olarak nasıl çalıştığını görmek istedik, bu hücre su moleküllerini hücreden çıkarmak hızlı dondurma işlemi dahil olmak üzere çeşitli yeni teknikler içeriyordu. Hücreler genellikle reaksiyonları görmek için kimyasal olarak değiştirilirken, bizim yöntemimizde doğal hallerine yakınlar, bu da sonuçlarımızı daha otantik hale getiriyor. ”

Kaynak: phys.org

117 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!