Giyilebilir Sensör Tükürük ve Gözyaşını Kullanıp İlaçları Yöneterek Sağlığı İzleyecek

Giyilebilir Sensör Tükürük ve Gözyaşını Kullanıp İlaçları Yöneterek Sağlığı İzleyecek

Fotoğraf: Unplash/ CC0 Kullanımı serbest

Penn Eyaleti Mühendislik Bilimi ve Mekaniği Departmanında (ESM) Dorothy Quiggle Kariyer Geliştirme Professörü Huanyu ‘Larry’ Cheng’e göre, yeni bir tür olan giyilebilir sağlık cihazı göz veya ağız hastalıkları olanlara tıbbi verileri gerçek zamanlı gönderecek.

Kısa süre önce Cheng, Microsystems & Nanoengineering’de belirli sağlık koşullarının izlenen ve tedavi edilen devrim yaratabilecek yeni mikro ve nano aygıt teknolojisiyle ilgili makalesini yayınladı.

Cheng ‘‘ Laboratuvar da örneklerin test sonuçlarını beklemek yerine gözyaşı ve tükürük gibi biyoakışkanlardan hem küçük hem büyük maddeler toplayan, belirli koşullar için hızlı, sürekliliği temel alan analiz edilebilen aygıt yaratmaya uğraştık.’’ dedi.

Cheng’e göre, sensörler örnek toplamak için gözyaşı kanalı ya da ağız kenarına koyulacak daha sonra çıkan sonucun verileri kullanıcıların akıllı telefonunda görüntülenebilecek ya da onların doktoruna gönderilecek.

Cheng ‘‘ Ama bir hastanın giymeyi kabul etmesi için dikkat çekmeyen, yumuşak ve rahat bir cihaz olmalıdır.’’ dedi. Ve hastalar için düşük maliyete sahip olmalıdır.

Gözyaşı ve tükürük algılama teknolojisi ağız ülseri, ağız kanseri, göz kırışıklıkları ve kornea iltihabı-gözün ön tarafındaki berrak dokunun iltihaplanması- gibi ağız ve göz enfeksiyonu hastalıklarının yönetilmesine yardım edebilir.

Geçen sene, Cheng en çok hipoglisemi veya diyabet için yardımcı olan, teri toplayan ve pH, sodyum ve glukoz seviyelerini test eden benzer giyilebilir bir yakı yayınladı.

Bu yeni aygıt sadece veri toplamıyor bundan başka kullanıcıya ilacı mikro iğne ile göz, ağız veya dil çevresindeki deri vasıtası ile uyguluyor.

Cheng ‘‘ Cihazdaki nanodan mikroya çelik bağlantı noktaları vasıtası ile hücresel seviyede çok etkili süreçte tedavi için moleküler ilaçları iletmek için hücreyi derinlemesine araştırabiliriz.’’ dedi. Diğer taraftan bağlantı noktaları hücre üzerindeki gen ve kodlama bilgisine erişmemize izin verebilir.

Araştırmacılar, prototip çalışmalarını geliştiriyorlar ve aygıtı geniş skalada üretmek için yerli üreticilerin yanı sıra Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Amazon ile görüşüyorlar.

Cheng ‘‘ Bu arkasındaki birçok ilgi ile olgunlaşmış bir teknoloji.’’ dedi.

Cihaz eğer ticari pazarda yapılırsa birçok muhtemel kullanımları vardır. Ulusal Bilim Vakfı’nın gelecekteki desteği ile Cheng, teknolojiyi diğer uygulamalar için de genişletmeyi umuyor.

‘‘Gelecekte bu teknolojiyi benzer algılayıcı aygıtları uygulamamız için güçlü bir motivasyonumuz var.’’ dedi.

Kaynak: phys.org

128 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!