Yeni Metot Kullanılarak Doğa Dostu Su Geçirmez Polimer Filmler Sentezlendi

Yeni Metot Kullanılarak Doğa Dostu Su Geçirmez Polimer Filmler Sentezlendi

NANO’da yayınlanan bir makalede, Myongji Üniversitesi Kimya Bölümü’nden bir araştırmacı, çok sayıda pratik uygulaması olan polimerik substratların ıslanabilirliğini kontrol etmek için yeni bir yöntem uyguladı.

Kontrollü ıslanabilirliğe sahip nano boyutlu polimer ince filmler çevre dostu bir yöntemle nasıl hazırlanabilir? Araştırmacı Dong Kee Yi, dalgalı desenli iki boyutlu poli (dimetilsiloksan) (PDMS) filmlerin, kolloidal kendiliğinden bir araya getirme ve kontrollü gerilim-salınım tekniğini birleştirerek yüzey ıslanabilirliğini kontrol etmek için bir yöntem keşfetti. Bu yenilikçi strateji, dalgasal desenli polimer ince filmlerin yüzey ıslanabilirliğinin, filmlerin yüzeyi üzerindeki girintili-çıkıntılı geometrilerin detayları ile ayarlandığını göstermiştir.

Dalgalı PDMS filmleri, PDMS’nin tersinir yüzey kimyasının bir sonucu olduğu anlaşılan, zamana bağlı tersinir ıslanabilirlik sergilemiştir. Ön gerilmeli polimerlerin burkulma yapısı, farklı geometriler üzerinde yüzey hidrofobikliği gösteren ikinci bir dalgalı polimer tabakasının imalatına uygulanmıştır.

Polimerik substratların ıslatılabilirliğinin kontrol edilmesi, biyolojik hücrelerin dizilimi ve düzenlenmesi, giyilebilir cihazlar için hidrofobik nanofilmlerin oluşumu, rejeneratif hücre iskelelerinin hazırlanması, su itici kumaşlar ve kendi kendini temizleyen yapıştırıcılara uygulanması ile esnek, yüksek fonksiyonel malzemelerin geliştirilmesinde büyük önem taşımaktadır.

“Bu yaklaşım, herhangi bir potansiyel toksik kimyasal işlemden kaçınarak kontrollü yüzey hidrofobikliği ile çeşitli nano boyutlu polimer ince film imalatında uygulanabilir.” Demiştir raporun yazarı Dr Yi.

Ayrıca bu araştırma Kore Kuzey Kore Ulusal Enerji Teknolojileri Değerlendirme ve Planlama Enstitüsü (KETEP) ve Kore Cumhuriyeti Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı (MOTIE) tarafından desteklenmiştir.

Kaynak : sciencedaily.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kişisel Koruyucu Ekipman İçin En Etkili Polimerler Aranıyor

Fotoğraf: Parçacıların farklı malzeme tiplerine farklı olarak nasıl bağlandığını göstermek için floresan kullanma. Kredi: Morgan …