Bilim İnsanları Tüberküloza Neden Olan Bakterileri Açlıktan Öldürebilecek Potansiyel Bir Yöntem Keşfetti

Bilim İnsanları Tüberküloza Neden Olan Bakterileri Açlıktan Öldürebilecek Potansiyel Bir Yöntem Keşfetti

Fotoğraf: TB’ ye sebep olan Mycobaterium tuberculosis bakterisinin taramalı elektron mikroskop görüntüsü

Enfeksiyon bir hastalık olan Tüberküloz (TB), dünya genelinde ölüme sebep olan nedenlerden biridir. 1980’li yıllardan beri Kanada da TB oranı nispeten sabit kalsada, bu hastalık orantısız şekilde yerli popülasyonu etkiliyor. TB’ye neden olan bakterilerin artarak antibiyotiğe dirençli hale gelmesiyle, araştırmacılar ve ilaç üreticileri yeni, daha etkili tedaviler bulmaya yöneldi.

Araştırmacılar bir süredir TB’ye neden olan bakterilerin (Mycobacterium tuberculosis) gıda kaynağı olarak vücudumuzdaki kolestrolleri ( bir steroid) kullandıklarını biliyorlar. Hastalığa sebep olmayan bakterilerin diğer akrabaları, steroidleri parçalama yeteğini paylaşırlar. Bu çalışmada, Guelp Üniversitesi ekibi Thermomonospora curvata olarak adlandırılan aynı bakteri ailesinin başka bir üyesinde steroid degradasyonunda görev alan bir enzimin ( açil CoA dehidrogenaz) yapısını tanımladı.

Araştırma ekibinin üyelerinden biri olan Dr. Stephen Seah, steroidleri metabolize eden enzimlerin yapısını belirlemek bilim insanlarını ve ilaç şirketlerini, M.tubercolis ‘te bulunan benzer enzimleri inhibe edebilecek ve TB’ye besin kaynağından etkili bir şekilde yoksun bırakabilecabilecek ilaçlar geliştirmeye bir adım daha yaklaştıracağını, söyledi. Bu bulgular yakın zamanda Biyokimya dergisinde yayınlandı.

Enzimin neye benzediğini ( yapısını) bilmek, bilim insanlarına hedef enzime göre ilaç şeklini uyarlama  imkan sağlar. Bir yol haritası olarak yapı olmadan, bilim insanları hedef enzime sıkıca uyabilen bir ilaca ulaşmadan önce sıklıkla birçok çıkmaz yol keşfederler. CLS’deki CMCF ışın huzmesi yolunu kullanarak , ekip ilaç moleküllerinin uyması gereken ‘’anahtardeliğinin’’ bir resmini oluşturabildi.

Guelph ekibinin başka bir üyesi olan Dr. Matthew Kimber, ‘’Onların bulguları bu enzimin nasıl hedeflenebileceğini anlamaya yardım ediyor.’’ açıklamasında bulundu. Kimber, ‘’Bu enzimlerin çeşitli görevlerini yerine getirirken, şekillerini değiştirmede alışılmadık biçimde  çok becerikli olduklarını gözlemlemek bizi şaşırttı. Bu çalışma ilacın, bulunduğu yerde enzimi durdurması için doldurması gereken anahtar deliğinin tam şeklini anlamada bize yardım ediyor. ‘’ açıklamasında bulundu.

Seah, ‘’Onların buluşu, CLS ışık huzmesi yoluna erişim olmadan münkün olmayacak. Enzimlerimizin yapısını tanımlamak için X-ray kaynağı için aşırı derecede CLS’ye bağımlıyız.   X-ray ‘in ne kadar parlak olduğu ve final resimde ne kadar detay görebileceği arasında güçlü bir ilişki var.’’ açıklamasında bulunuyor.

Takımın bulguları ayrıca ilaç üreticilerine antiinflamatuar ve antikanser ilaçlar gibi  yeni steroid ilişkili ilaçlar tasarlamasına yardım edecek.  Kimber, ‘’Bu, yeni steroid ilaçlar tasarlamak için bir araç kutusu oluşturmaya veya kullandıklarımızı daha verimli hale getirmeye yardımcı olmalı, ” dedi.

Kaynak: phys.org

110 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!