Bilim İnsanları, Tuvalet Yüzeyini Kayganlaştırarak Yapışmaları Önleyen Sprey İcat etti

Bilim İnsanları, Tuvalet Yüzeyini Kayganlaştırarak Yapışmaları Önleyen Sprey İcat etti

Bilim insanları tuvaletlerde en çok karşılaşılan problemlerden birine eğilerek, kaka yapışmalarını engelleyen bir sprey icat etti. Yapılan testlerden elde edilen veriler, su tasarrufu ve sağlık açısından olumlu sonuçlar ortaya koydu.

ABD’deki araştırmacılar, yüksek oranda su tasarrufu yapabilecek ultra kaygan tuvalet spreyi oluşturduklarını açıkladı. Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nden bilim insanları, kaplamanın kakayı yıkamak için gereken suyu %90 oranında azalttığını ve bakteri oluşumunu engelleyerek, kötü kokuları azalttığını söylüyorlar.

Teflondan daha kaygan olan sprey, idrardan etkileniyor ve yaklaşık 50 sifondan sonra tekrar uygulanması gerekiyor. Araştırmacılar, keşiflerinin su israfını azaltmaya yardımcı olacağını umuyorlar. Dünyada her gün tuvaletleri temizlemek için 141 milyar litreden fazla su kullanılıyor.

Bulgularını Nature Sustainability dergisinde yayınlayan araştırmacılara göre dünyada tuvaletleri temizlemek için 1 günde kullanılan su miktarı, Afrika’nın toplam su tüketiminin neredeyse 6 katı. Üniversitedeki makine mühendisliği profesörü Tak-Sing Wong, “Ekibimiz, temel olarak tuvalet temizliği sağlayabilen, doğadan ilham alan, sıvı, kalıntı ve bakteri önleyici bir madde geliştirdi. Tuvalete yapışan kakalar, kullanıcılar için sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Amacımız, piyasaya etkili bir teknoloji sunmak ve herkesin faydalanmasını sağlamak” dedi.

Araştırmacılar, gerçek insan dışkısını tuvalet seramiği, teflon, silikon ve bilim adamlarının geliştirdiği maddenin uygulandığı yüzeyden oluşan yatay plakalara düşüren özel bir düzenek kurdular. Düşen dışkı, plaka üzerine yerleştikten sonra araştırmacılar, platformu serbest bıraktılar ve dikey konuma gelen plakalardaki sonuçları incelediler.

Yapılan tüm testlerde tuvalet yüzeyinde kaygan bir tabaka oluşturan maddenin kaka, idrar ve hatta yağmur suyunun oluşturduğu bakterileri engellemede normal tuvalet yüzeylerinden çok daha iyi sonuç verdiği görüldü.

Kaynak : webtekno.com

374 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!