Gıda Boyaları için Yeni Doğal Mavi

Gıda Boyaları için Yeni Doğal Mavi

Fotoğraf: Unsplash/CC0 Herkese Açık Kaynak Adı

Davis, California Üniversitesi’ndeki kimyacıları içeren uluslararası araştırmacılar takımı tarafından doğal parlak mavi renk keşfedildi Kırmızılahanadan elde edilen yeni camgöbeği, yaygın olarak kullanılan FD&C Blue No.1 gibi sentetik gıda boyalarına alternatif olabilir. Çalışma 7 Nisan’da Science Advances’te yayımlandı.

UC Davis Kimya Departmanında ve Gıda ve Sağlık Enstitüsü’nde Profesör Justin Siegal ile birlikte çalışn yüksek lisans öğrencisi Pamela Denish ‘‘Mavi renkler doğada gerçekten epeyce nadir bulunur -birçoğu gerçekten mavi ve mordur’’ dedi.

Doğru mavi renge sahip olmak ayrıca diğer renkleri karıştırmak için, yeşil gibi, önemlidir. Siegel, eğer mavi doğru olmazsa karıştırıldığında bulandıran, kahverengi renkler üretileceğini söyledi.

Kırmızılahana özleri öncelikle kırmızlar ve morlarda doğal gıda boyaları olarak yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bu boyalara antosiyoninler denir.

Yaklaşık on yıl boyunca, Mars İleri Araştırma Enstitüsü ve Mars Wrigley Bilim ve Teknolojide bulunan bilim insanları tarafından yönetilen bir takım, UC Davis Gıda ve Sağlık İnovasyon Enstitüsü, Ohio Eyalet Üniversitesi, Japonya Nagoya Üniversitesi, Fransa Avignon Üniversitesi ve İtalya SISSA Üniversitesi ile iş birliği içinde kırmızılahanada bulunan mavi antosiyonini analiz etmek için çalışıyorlar. Ama doğal mavi renk yalnızca çok küçük miktarlarda mevcuttur.

Renkleri Dönüştürmek için Enzimler

Denish, yüksek lisans öğrencileri Kathryn Guggenheim ve Mary Riley ve Siegel lahana da bulunan diğer antosiyoninleri mavi renk bileşenlerine dönüştürmenin bir yolunu buldular. İşi yapabilecek adaylar için milyonlarca enzimin olduğu halk kütüphanelerini taradılar ve laboratuvarda az sayıda test ettiler.  Bu sonuçlar temel alınarak, yüksek verimle dönüşümü sonuçlandıracak bir enzim tasarlamak için çok sayıda potansiyel protein dizini araştırması hesaba dayalı yöntemler kullanıldı – 10 üzeri 20 kuvvetinde, evrendeki yıldız sayısından daha fazla.

Siegel ‘‘ İlgilendiğimiz enzim için evrende araştırma yapmak amacıyla bu aracıları kullandık’’ dedi.

Bu enzim ile antosiyonin mavisini kırmızılahana özütünü küçük fraksiyonu ile ilk ürüne dönüştürebilirler, enstitü araştırmacıları ve diğer ortak çalışanlara yeni mavi rengi tam olarak nitelendirmesine izin veriyor.

Siegel ve Denish ticari amaçlı uygulamalar için teknolojiyi geliştirmek amacıyla girişimcilik şirketi olan PeakB’yi kurdular. Siegel, enzimatik dönüşümlerin gıda üretiminde çok yaygın biçimde kullanıldığını, örnek olarak peynir yapımı, söyledi.

Kaynak: phys.org

108 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!