BioNtech, MAB Discovery Şirketinin Antikor Birimini Bünyesine Kattı

İmmünoloji ve aşı uzmanı BioNTech AG, MAB Discovery’nin antikor üretme birimini satın alarak antikor keşif yeteneklerini genişletiyor

Anlaşma şartlarına göre, Kanser ve diğer hastalıklar için kişiselleştirilmiş tedavilerin geliştirilmesinde öncü olan Avrupa’nın en büyük özel biyofarmasötik şirketi olan  BioNTech AG, mAb üretimi için tüm varlıkları, çalışanları ve özel bilgi birikimini MAB Discovery’den alacak. Bununla birlikte, MAB Discovery, hem tescilli klinik öncesi gelişim hattına hem de mevcut üçüncü taraf hizmet anlaşmalarına ilişkin mülkiyet haklarını ve tüm haklarını elinde tutacaktır. Anlaşmanın mali koşulları açıklanmadı. Satın alma 2019’un ilk çeyreğinin sonuna kadar tamamlanacak.

Anlaşma ile birlikte, BioNtech iki-spesifik T hücresi ile bağlanan antikorlar, bireyselleştirilmiş mRNA bazlı kanser aşıları ve uyarlayıcı T-hücresi terapileri için bir boru hattı üretmek üzere teknolojiler portföyünü tamamlar. Spesifik olarak, BioNtech, MAB Discovery platformunu, uyarıcı hücre tedavileri için mRNA kodlu hücre içi eksprese edilmiş antikorlar üretmek için kullanacaktır.

BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO’su Uğur Şahin, “Bu teknoloji, yeni bir mRNA kodlu antikor ilacı sınıfı oluşturmayı amaçlayan bir platform olan RiboMABS® dahil olmak üzere mevcut tescilli platformlarımızda kullanılacaktır.” dedi.

Hizmet biriminin satılması, MAB Discovery’nin stratejik bir hareketini yansıtıyor. MAB Discovery’nin CEO’su Dr. Stephan Fischer, “MAB Discovery, şimdi kendi mAb’larını dış ortaklarla geliştirmeye odaklanacak” dedi.

Kaynak : european-biotechnology.com

Yorumlar

About Nuran Çalımlı

1997 Van doğumlu, 2014 yılında Erciş Anadolu Öğretmen Lisesinden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniersitesi Biyomühendislik bölümünü kazandı. Doku Mühendisliği konularında biri Tübitak projesi olmak üzere çeşitli projelerde görev alıyor. İlaç kimyası ve biyoteknoloji konularına ilgili. Kimyanın yaygınlaşmasına katkı sağlamak için ocak 2019'da İnovatif Kimya Dergisi ekibine katıldı. Halen YTÜ'de eğitimine devam ediyor.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Send this to a friend