Bir Gün, Egzersiz Hapı Size Fayda Sağlayabilir

Bir Gün, Egzersiz Hapı Size Fayda Sağlayabilir

“Bu çalışma, yağ yakmanın, glukozu korumak için telafi edici bir mekanizmadan daha az dayanıklılık sürücüsü olduğunu önermektedir.”

Tipik bir sabah düşünün: Uyandınız, diş fırçaladınız, kahvaltı yaptınız ve egzersiz hapınızı aldınız.

Ne oldu?

Salk Enstitüsü araştırmasına göre,  böyle bir ilacın  Hücre Metabolizması’ndaki dayanıklılığının  farelerde % 70 oranında arttırdığı yönündedir.

Fox News’in raporuna göre; ilaç, genellikle koşu sırasında ortaya çıkan, artmış dayanıklılık ve yağ kaybı gibi benzer sonuçları deneyimleyebilecek bir genetik yolu aktive eder. En iyi bölüm? Bunun için herhangi bir harekete gerek yok.

Bu araştırma, araştırmacıların yerleşik bulduğu önceki çalışmalar üzerine kurulmuştur. Kalıcı olarak aktive olmuş geni (PPAR delta veya PPARD olarak bilinir) bulunan ve genetik olarak tasarlanmış fareler, uzun mesafe koşucularına dönüşmüştür. Kilo alımından etkilenmediler ve Insüline karşı daha duyarlıdırlar. Kan şekerini düzenlemede ve vücudun enerji kullanımı için karbonhidratları emme görevleri vardır. Bir kimyasal bileşik olan GW1516, aynı PPARD aktivasyonunu önerdi, ancak dayanıklılığı değiştirmedi.

Yeni çalışmada, yerleşik farelere GW1516 dozu, dört hafta yerine 8 hafta verildi. Kontrol grubu fareleri yorgunluğun başlamasından sadece 160 dakika önce çalışabilirken, ilaç farelere 270 dakika sonra % 70 bacak verdi. Ve fareler hala insüline duyarlıydı ve kilo alımına dirençli idi.

Salk’taki kıdemli bir bilim insanı ve çalışma yazarı olan Michael Downes, tarafından yapılan açıklamada; “Bu çalışma, yağ yakmanın glikozu korumak için telafi edici bir mekanizmaya göre daha az dayanıklıdır.” Şeklinde önermede bulunmuştur. “PPARD kas içindeki şeker metabolizmasına katılan tüm noktaları bastırıyor, bu nedenle glikoz beynin içine yönlendirilebilir, böylece beyin fonksiyonunu koruyor.”

İlaç firmaları, insan klinik deneylerinde kullanılmak üzere ilaca ilgi gösterdiler. Araştırmacılar, obezite veya tip 2 diyabetle birlikte daha fazla yağ yakmak için ek olarak, reçeteyle satılan ilaçların kullanılabileceğini, bunun yanında hastaların herhangi bir ameliyattan önce veya sonrasında uygunluğa yardımcı olduğunu düşünüyorlar.

Yine de böyle bir hapın, şüpheciliğe karşı bağışıklık kazandırmaz.

Southampton Üniversitesi Kimyasal Biyoloji Profesörü Ali Tavassoli’nin ,The Guardian ile konuşmasında “Şahsen böyle bir hapın mümkün olacağından emin değilim.” diye fikrini belirtti. Ve “Bir organizmada kısa vadede egzersizi taklit edebileceğinizi ve bunu yapmanın uzun vadeli etkilerinin gösterilmesi arasında büyük fark vardır.” diye de ekledi.

Kaynak : usnews.com

189 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!