Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Bir Sahil Aşkının Hayali: Uzun Süreli Güneş Kremi Yolunda Bir Adım

Bir Sahil Aşkının Hayali: Uzun Süreli Güneş Kremi Yolunda Bir Adım

bir sahil askinin hayali uzun sureli gunes kremi yolunda bir adim - Bir Sahil Aşkının Hayali: Uzun Süreli Güneş Kremi Yolunda Bir Adım

Mükemmel bir dünyada, insanlar güneşin zararlı ışınlarınıdan hassas ciltlerini korumak için iki saatte bir güneş kremini tekrar uygulamalı. Ama gerçekte insanların çok azı bunu tekrar tekrar uygular ve bu görevden de pek hoşlanmazlar. Daha uzun süre dayanabilen güneş kremi geliştirmek için araştırmacılar temel bir soruya yanıt arıyor: Güneş kreminin içindeki maddeler nasıl etkili olur?

Araştırmacılar bu çalışmalarını Ulusal Kimya Topluluğu’nun (ACS) 253. Ulusal Toplantısı ve Fuarında sundu.

“Güneş kremleri uzun yıllardır var bu yüzden onlar hakkında her şeyi bildiğimizi düşünüyoruz ama aslında bilmiyoruz. ” dedi Dr. Vasilios Stavros. “Güneş kremlerindeki moleküllerin ışığı nasıl absorpladığını daha iyi anlarsak eğer moleküllerin daha fazla enerjiyi absorplamasını sağlayabiliriz ve molekülleri bozulmadan koruyabiliriz. Molekul bozulmadığında tekrar uygulamaya da gerek kalmaz.

Stavros, eczanelerde satılan tipik bir güneş kreminin birçok farklı bileşen çerdiğini açıklıyor.” Losyon ve kremleri yapboz gibi parçalamak istedik, içindeki maddelerden birini aldık ve onu başka birleşenlerle etkileşimi olmadan moleküler olarak onu anlayabiliyoruz.”

Warwick Üniversitesi’nden araştırmacılar, güneş kremi içerisinde kinyasal filtre olarak bilinen maddeleri ve  hangi moleküllerin UV ışığı absorpladığına odaklanarak başladı. Şimdiye kadar 10 ortak kimyasal filtreyi incelediler. Moleküller güneşten gelen enerjiyi absorpladığında, uyarılmış elektronik durumda olduğunu Stavros açıklıyor. Güneş ışınlarının altında bazı moleküller gibi kırılabilir ve serbest radikaller gibi zararlı olabilir. Ama bu kırılma yerine kimyasal filtreler daha kararlı zemin duruma dönebilirler ve enerjiyi zararsız ısı şeklinde yayabilir. Tek problem, kimyasal filtreler başarısız olabilir& kırılarak parçalanabilir ya da uyarılmış halde sıkışabilir.

Stavros ve ekibi, kimyasal filtre fonksiyon bozukluğunu nasıl önleyebileceklerini bulmak için lazer kullanarak güneş enerjisini simüle etti ve molekülleri temel halden uyarılmış hale geçtiğini ve tekrar geri döndüğünün (ya da dönmediğinin) enerji akışını kimyasal filtreler yoluyla izledi.  Örneğin araştırmacılar, güneş kremindeki oksibenzen moleküllerinin %10’unun lazerle ışıdığında uyarılmış halde kaldığını bulmuştur. Stavros,”kimyasal filtre uyarılmış halde olduğunda atomlar belirli bir bağ etrafında dönüyor” dedi. “Farklı kimyasal gruplar ekleyerek dönüşü değiştirebilirsek molekülün zemin duruma dönmesine yardımcı olabiliriz” dedi ve kısa bir sürede bu proje için çalışacaklarını belirtti.

Bunlara ek olarak araştırmacılar, filtreleri izolasyon yerine gerçek bir güneş kremiyle benzer şekilde incelemelere başlıyor. Stavros, “yapboz bulmaca yaparak moleküler karışıklığı artırıyoruz” dedi. Veri analizinin zor olduğunu yine de ekibin üstesinden geldiğini belirtti. Sonuçta veri analizleri ve kimyasal manipülasyonlar güneş kremlerinin, güneş hasarına karşı nasıl koruduğunu açıklamalı ve böylelikle araştırmacılar daha uzun süreli karışımlar geliştirebilecek.

Kaynak : phys.org

Yorumlar
Tuğba Nur Akbaba - Bir Sahil Aşkının Hayali: Uzun Süreli Güneş Kremi Yolunda Bir Adım

Hakkında Tuğba Nur Akbaba

22 Şubat 1991 Erzurum doğumluyum. Ankara 50. Yıl Lisesi'nden mezun oldum ve 2009 yılında eğitimime Gazi Üniversitesi Kimya Bölümünde devam ettim. 2015 yılında da yine Gazi Üniversitesi Analitik Kimya Anabilim dalında yüksek lisansa başladım. EVS projesi ile Malta'ya gittikten sonra 2017 Haziran ayında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Eczacılık-Analitik Kimya dalında Tübitak proje asistanlığına başladım ve çok severek yer aldığım İnovatif Kimya Dergisi'nde gönüllü olarak çeviri yapıyorum. Böylelikle güncel konuları yakından takip etmem de mümkün oluyor.Ingilizcemi geliştirirken ayrıca Korece öğreniyorum. Bunların yanında yağlıboya çalışmaları yapıyorum ve yeterli eserim olduğunda kendi kişisel sergimi açmayı da çok istiyorum. Ayrıca farklı kültürleri tanımanın insana büyük katkısı olduğuna inanırım, boş vakitlerimde bolca kitap okuyorum ve video izliyorum. Keyifle çevirisini yaptığım yazıları siz de okuyabilirsiniz.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

maya hucresi biyo fabrikalari icin gunes panelleri 310x165 - Maya Hücresi Biyo Fabrikaları için Güneş Panelleri

Maya Hücresi Biyo Fabrikaları için Güneş Panelleri

Fotoğraf : Araştırmacının, yüzeyine (solda) bağlı yarı iletken nanopartikülleri (mor) olan bir maya hücresi modeli …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com