Birleşik Krallık’ta plastik poşet ücretlendirmesi sonuç veriyor

birlesik-krallik-ta-plastik-poset-ucretlendirmesi-sonuc-veriyor

İskoçya’da bir yıl önce plastik market poşetlerinin ücretlendirilmesi uygulamasına başlandı. Uygulamanın birinci yılının sonunda 650 milyon plastik poşetten tasarruf edildi. Daha önce Galler ve İrlanda’nın da başlatmış olduğu uygulama olumlu sonuçlar veriyor. Uygulamaya, Ekim ayında İngiltere’de de başlandı.

İskoçya’da geçtiğimiz yıl, plastik market poşetlerinin kullanımını azaltmaya yönelik bir uygulama başlatıldı. Uygulama gereğince, marketlerde plastik poşetler 5 peniden satılmaya başlandı. Bir yılın sonundaysa %80lik bir düşüş oranıyla 650 milyondan az poşet kullanıldı. İskoçya, uygulamadan önce Birleşik Krallık’ta plastik atık konusunda en büyük suçluydu.

Duyarlı bir vatandaş, soğuk bir şişe içeceği iki kat poşete koyan ya da tek elin yalnız tek bir ürün için plastik poşet almış birini gördüğünde tepki veriyor. Zorunlu poşet ücretleri pek popüler olmasa da etkili olduğu kesin. İskoçya Çevre Bakanı Ricard Lochhead, The Guardian’a verdiği röportajda “Alışveriş yaparken aynı poşeti ikinci kez kullanma alışkanlığı insanlarda yeni gelişiyor umarım çevreye etkilerimiz üzerine düşünme alışkanlığı da gelişir.” diyor.

İskoçya hükümetine göre, 650 milyon poşet 4,400 ton plastik ediyor. Bu ise, tek kullanımlıkların yerini almış olan yeniden kullanılabilir poşetler hesaplandığında dahi 2,800 ton karbondioksit salınımının önlenmesi anlmına geliyor.

Bedava plastik poşet yasağı İrlanda’da 2013, Galler’deyse 2011 yılında uygulamaya başlanmıştıç Her iki ülke de kullanım oranı uygulamanın ilk yılında %71 oranında düştü. Uygulamaya, İngiltere’de de yakın zamanda başlandı.

Asda süpermarketler zincirinin yaptığı açıklamaya göre, Birleşik Krallık’ta uygulamanın verdiği sonuçlar ortalama %90lık düşüşle benzerlik gösteriyor.

Tabi bu ücretlendirmeden herkes memnun değil. Plastik market poşetlerinin fiyatıyla karşı karşıya kalan bazı müşteriler bunu reddedip, bir euroluk bozuk para atılarak kullanılabilen alışveriş arabalarını çalıyor.

Kaynak : f5haber.com

Okumanızı Öneriyoruz

Total, Amerikan Petrol Enstitüsü’nden Ayrılıyor

TOTAL, iklim politikasındaki farklılıkları gerekçe göstererek bir ticaret birliği ve lobi grubu olan Amerikan Petrol …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: