İskoçya’nın Ücretli Plastik Poşet Uygulaması Başarıya Ulaştı

iskocya nin ucretli lastik poset uygulamasi basariya ulasti

İskoçya’da geçtiğimiz yıl, plastik poşet kullanımını azaltmak amacıyla, tüketicilerden plastik poşet başına 5 pence (25 kuruş) ücret zorunlu kılınmıştı. İskoçya’da yaşayanların yeniden kullanılabilir torbalarla alışveriş yapmasını hedefleyen bu yasal uygulama, son bir yılda 650 milyon plastik poşetin çöpe gitmesini engelledi.

Uygulama aynı zamanda plastik poşet kullanan tüketicilerin verdikleri ücretin, direkt olarak sivil toplum kuruluşlarına yönlendirilmesi ile yaklaşık 28 milyon TL’lik bir bağış topladı.

Geçen sene yürürlüğe giren yasa ile İskoçya’da da, marketlerde plastik poşet kullanımı yaklaşık yüzde 80 oranında azaldı. İskoçya’nın en büyük mega marketlerinden biri olan Sainsbury’s ise plastik poşetleri tüketimden tamamen kaldırarak, Asda gibi diğer marketlerin de izlediği yeni bir akım başlattı.

Yaklaşık 500 milyon tekil tüketicinin kullandığı plastik poşet sayısına eşit olan 650 milyonluk bu düşüş, aynı zamanda 4 milyon kg’lık plastik atığın ve 2.500 tonluk karbondioksit çevreye salınımının etkisini de yok etmesini sağladı. Bu yaklaşık 1000 arabanın trafikten çekilmesine eşit bir sayı.

İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’in içinde bulunduğu Birleşik Krallık’da uygulanan bu yasal uygulama, ülkede 2010 yılında plastik poşet kullanımının 6 milyar adete ulaşmasından sonra karar verilmişti.

Uygulama ile 10 yılda plastik poşet kullanımının yüzde 80 oranında düşmesi, toplanan bağışların ise 3 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Bu uygulama 2011 yılında ilk olarak Galler’de, 2013 ve 2014 yıllarında ise Kuzey İrlanda ve İskoçya’da başlamasına rağmen, İngiltere’de 2015 yılının Ekim ayında uygulanmaya başlandı. Yasa ile Galler ve Kuzey İrlanda’da plastik poşet kullanımında yüzde 71 oranında bir düşüş yaşandı.

Kaynak : onedio.com

744 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!