Bitkisel ilaç reklamlarına karşı RTÜK’e görev çağrısı

bitkisel-ilac-reklamlarina-karsi-rtuk-e-gorev-cagrisi

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Saydan, bitkisel ilaç reklamları konusunda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nu (RTÜK) göreve çağırdı.
Yazılı ve görsel medyada bitkisel ürünlerin tanıtım ve satışlarının artmasının ve bu ürünlerin halk sağlığını ciddi anlamda tehdit eden boyuta gelmesi dolayısıyla Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) RTÜK’e konu hakkında başvuruda bulundu.
TEİS Genel Başkanı Ecz. Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, akademik yetkinliği olmayan kişilerin vatandaşları yanlış ve eksik bilgilendirmesi sonucu eczanelere gelen hasta şikayetlerinde artış görüldüğüne dikkat çekerek, RTÜK’ün yetkisini kullanarak bu konuda harekete geçmesi gerektiğini belirtti.
“İlaç televizyon programlarında yapılan tariflerle veya reklam ile kullanılamaz” diyen Saydan, sağlığa zarar verecek davranışları teşvik eden yayınları yapan televizyon kuruluşlarının RTÜK tarafından uyarılması gerektiğini kaydetti.

Saydan şöyle devam etti:
“İlaçların hepsi, bitkisel olanlar dahil kimyasal maddelerdir. İlaç dozunda ve yerinde kullanılmazsa zehir etkisi gösterebilir. İlaç, eczacıların uzmanlık alanıdır, yani ilaçları en iyi eczacılar bilirler. İster bitkisel yoldan elde edilmiş olsun, isterse kimyasal yoldan elde edilmiş olsun bütün ilaçların eğitimini alan tek meslek eczacılık mesleğidir. Her türlü ilacı kullanırken eczacınıza danışmanız gerekir. İlaç; televizyon programında herkese aynı oranda ve dozda önerilerek veya reklama bakılarak kullanılamaz, ölümcül sonuçlar doğurur. Bunun örneklerini maalesef görüyoruz ve çok üzülüyoruz. Özetle söyleyecek olursak; hiçbir ilacın tarifi, önerisi, reklamı yapılamaz ve kullandırılmaya özendirilemez. Gıda takviyesi adı altında tarifi verilen ve reklamı yapılan bitkisel ilaçlar bu yüzden can yakmaya devam ediyor.”

“Halkın Geçmişinde, Lokman Hekimliğe Dayanan Bir Zaafı Bulunuyor”

Halkın geçmişinde, lokman hekimliğe dayanan bir zaafı bulunduğunu hatırlatan saydan, “Bu sebeple kamuoyuna bir kez daha tekrar etmeyi görev biliyoruz. Hiçbir bitkisel ürün masum değildir, zararsız değildir. Ürünün bitkisel olması onun zarar vermeyeceği veya kullandığınız diğer ilaçlarla, yediğiniz besinlerle etkileşmeyeceği anlamına gelmez. Böylesi bir etkileşimle ölümle sonuçlanacak zararlar ortaya çıkabilir 6112 sayılı ‘Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun”a göre, sağlığa zarar verecek davranışları teşvik eden tüm ulusal ve yerel yayın yapan televizyon kuruluşları, aykırı yayın yaptıkları için uyarılır hükmü yer aldığından ,sendika olarak; bu yayınları yapan televizyon kuruluşlarına gerekli uyarının yapılmasını, bu tür yayınların ve içeriklerin ilgili yasal mevzuat gereği RTÜK tarafından takip altına alınmasını bekliyoruz. “ çağrısı yaptı.

Kaynak : bugun.com.tr

302 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!