Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasına İzin Verirken Yenilenebilir Enerjiden Yararlanma

Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasına İzin Verirken Yenilenebilir Enerjiden Yararlanma

biyolojik cesitliligin korunmasina izin verirken yenilenebilir enerjiden yararlanma - Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasına İzin Verirken Yenilenebilir Enerjiden Yararlanma

Uzmanlar, biyoenerjinin küresel genişlemesinin biyolojik çeşitlilik açısından ciddi tehditlere sahip olmasına karşın, güneş enerjisinin biyolojik çeşitlilik üzerindeki sınırlı etkileri olan güç sağlama potansiyeline sahip olabileceğini söylüyorlar.

Yenilenebilir enerjinin dağıtımı tüm dünyada yaygınlaşmaktadır.  Alternatif arazi kullanımı arasında yüksek bir rekabet vardır ve sınırlı arazi üzerindeki çatışmalar biyolojik çeşitliliğin korunması ve yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması arasında ortaya çıkacaktır.

Finlandiya Helsinki Üniversitesi’nde Dr. Andrea Santangeli ve onun İngiltere’deki meslektaşları, biyolojik çeşitliliği korumaya karşı yenilenebilir enerjiler için arazi kullanımının küresel genişlemesini araştırdı. Onlar, çekişmelerin ve fırsatların büyük ölçüde, biyoenerji biyolojik çeşitlilik korumasıyla güçlü bir şekilde çekişirken ve küresel düzeyde sadece sınırlı bir güç üretirken biyolojik çeşitlilik korumasıyla güçlü bir şekilde söz konusu enerjinin türüne bağlı olduğunu keşfettiler.

Tersine, güneş enerjisi ve daha düşük bir dereceye kadar, rüzgar enerjisi, biyolojik çeşitlilik üzerinde asgari etkilerle nispeten büyük güç kaynakları sağlayabilir.

Andrea Santangeli, “Güneşten enerji üretmek için çok sınırlı bir alanın kullanılmasının, biyolojik çeşitliliğin korunması için en iyi alanları etkilemeden büyük miktarda enerji üretebileceğini bulduk. Fakat bu sonuç yalnızca enerji depolama ve ulaşımla ilgili kısıtlamalar göz ardı edildiğinde geçerlidir, kısa vadede gerçekçi değildir. Aslında, bu bulgular siyasi irade ve gelişmiş teknolojilerin bu tür kısıtlamalar olmaksızın yenilenebilir enerjiyi mümkün kıldıklarında büyük bir fırsata işaret etmektedir. ” diyor.

Santangeli ve meslektaşları, yakın gelecekte yenilenebilir enerjide, toplam küresel enerji tüketimimize karşı büyük bir katkı sağlayamayacaklarının da altını çizdi. Yani, diğer enerji formları hala dikkate alınmalıdır.

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

yeni nanofiber halilar yapiskan veya yalitici ozelliklere sahip yuzeylere yol acabilir 310x165 - Yeni Nanofiber Halılar Yapışkan veya Yalıtıcı Özelliklere Sahip Yüzeylere Yol Açabilir

Yeni Nanofiber Halılar Yapışkan veya Yalıtıcı Özelliklere Sahip Yüzeylere Yol Açabilir

Fotoğraf : Muz şeklindeki nanoliflerin bir elektron mikroskobu görüntüsü sıvı kristal ile templated edildi. Kaynak:Kenneth Cheng, …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com