Nano-Sualtı Taşıyıcılarla Baş Ağrıları ve Tümörleri Hedefleme

Nano-Sualtı Taşıyıcılarla Baş Ağrıları ve Tümörleri Hedefleme

Fotoğraf : Küçük bir ilaç kapsülünün – bir nano taşıyıcının – asidik koşullar altında antikorlar ile birleştirilmesi, ilaç taşıyıcıya stabil bir şekilde bağlanan antikorlarla sonuçlanır. Bu, nano taşıyıcıların hastalıklı dokuları hedeflemesini mümkün kılar.

Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki bilim adamları ve Max Planck Polimer Araştırma Enstitüsü (MPI-P), minyatür ilaçlarla doldurulmuş nano taşıyıcıların bağışıklık hücrelerine bağlanmasını sağlayan yeni bir yöntem geliştirdi. Gelecekte, bu, sağlıklı dokudaki hasarı büyük ölçüde ortadan kaldırabilecek hedefe yönelik tedaviye yollar açabilir. Bilim adamları son zamanlarda bilim dergisi Nature Nanotechnology’de bulgularını yayınladılar.

Modern tıpta, tümörleri tedavi etmek veya ağrı tedavisi için ilaç alan hastalara, organın tedavi edilecek bölümü sadece küçük ve açık bir şekilde ayrılmış olsa bile, genellikle tüm vücut boyunca dağılan ilaçlar verilir. Bir çözüm, belirli hücre tiplerini hedef alan ilaçların uygulanması olabilir. Bu tür nano taşıyıcılar bilim adamlarının geliştirmeye çalıştığı şeydir. Bunlar, bir insan saçı çapının binde biri kadar büyük olmayan bir şekilde, minyatür sualtı taşıyıcılar içerir. Çıplak gözle görülemeyen bu nano taşıyıcılar, farmakolojik olarak aktif bir ajan ile yüklenir, bu da onların konsantre taşıma kapları olarak işlev görmesine izin verir. Bu nano taşıyıcıların veya ilaç kapsüllerinin yüzeyi, örneğin tümör hücreleri ile serpiştirilmiş dokulara yerleştirilmeleri için özel olarak kaplanır. Kaplama genellikle, tümör hücrelerine veya tümörlere saldıran bağışıklık hücreleri gibi hedef hücreler üzerinde bağlanma bölgeleri aramak için adres etiketlerine çok benzeyen antikorlardan oluşur.

Profesör Volker Mailänder ve Johannes Gutenberg Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki (JGU) Dermatoloji Bölümü’nden ekibi yakın zamanda ilaç kapsüllerine antikorlar bağlayan yeni ustaca bir yöntem geliştirdi. Mailänder, “Şimdiye kadar, bu antikorları nanokapsüllere bağlamak için sürekli ayrıntılı kimyasal yöntemler kullanmak zorunda kaldık” diye açıkladı. “Yapmanız gereken her şeyin, antikorları ve nanokapsülleri bir asitleştirilmiş çözelti içinde bir araya getirmek olduğunu gösterebildik.”

Nature Nanotechnology’deki makalelerinde, araştırmacılar, nanokapsüllerin ve antikorların bu şekilde bağlanmasının, test tüpünde kimyasal bağlanma kadar neredeyse iki kat daha etkili olduğunu ve ilaçların hedeflenen taşınmasını önemli ölçüde geliştirdiğini vurgulamaktadır. Ayrıca kanda bulunduğu gibi koşullar altında, kimyasal olarak bağlanmış antikorların, kimyasal olarak bağlanmamış antikorların işlevselliğini korurken, neredeyse tamamen etkilerini kaybettiğini de keşfettiler.

Max Planck Polimer Araştırma Enstitüsü’nden Profesör Katharina Landfester, “Karmaşık kimyasal prosesler kullanarak antikorları bağlama standart metodu, antikorları indirgeyebilir hatta onları yok edebilir veya kandaki nano taşıyıcı, proteinlerle hızla kaplanabilir.” Aksine, adsorpsiyon veya adhezyon olarak bilinen fiziksel etkiye dayanan bu yeni yöntem, antikorları korur. Bu, nano taşıyıcıyı daha kararlı hale getirir ve ilaçları vücutta daha etkin bir şekilde dağıtmasını sağlar.

Yeni yöntemlerini geliştirmek için araştırmacılar, antikorları ve ilaç taşıyıcılarını asidik bir çözelti içinde birleştirdiler. Bu, nötr bir pH’ta bağlamanın aksine, nanoparçacık yüzeyinin daha verimli bir şekilde kaplanmasına yol açtı. Araştırmacıların açıkladığı gibi, bu, kan proteinleri için nano taşıyıcılar üzerinde daha az yer bırakır ki bu da onların hedef hücreye yanaşmasını engelleyebilir.

Genel olarak, araştırmacılar, yeni geliştirilen yöntemin, nanoteknolojiye dayanan tedavi yöntemlerinin etkinliğini ve uygulanabilirliğini kolaylaştıracağından ve geliştirebileceğinden emin.

Video, nano taşıyıcıların çalışma yöntemi ve işlevi :

Kaynak : sciencedaily.com

 

299 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!