Biyoteknolojik ilaç üretiminde ilk adım

biyoteknolojik-ilac-uretiminde-ilk-adim

2003 yılından bu yana kordon kanı bankacılığında kurucu ve en büyük kuruluşlarından olan Genkord Kök Hücre ve Kordon Kanı Bankası, hemofili A hastalığı için yaptığı araştırmaları başarıyla sonuçlandırdı.

Sonuç raporu Tubitak tarafından onaylanarak başarili olarak kabul edildi.Kurulduğu günden bu yana kordon kanı ve kök hücre bankacılığında pek çok çalışma yürüten Genkord Kök Hücre ve Kordon Kanı Bankası, son olarak Türkiye’de her 5 bin erkeğin 1’inde görülen hemofili hastalığı ile ilgili çalışmalarını başarıyla sonuçlandırdı. Genkord, Faktor 8 eksikliğinden kaynaklanan, ömür boyu tedavi gerektiren ve tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanan hemofili A hastalığının tedavisi için CHO isimli memeli hücre üzerinde genetik değişim sağlayarak hücreye Faktor 8 ürettirmeyi başardı. Genkord, Bahçeşehir Üniversitesi Moleküler Biyoloji Genetik Laboratuvari ve Tübitak ortaklığıyla yürütülen araştırma üzerinde 1 yıldır çalışılıyordu.
Türkiye’de dış açığın önemli bir bölümünü oluşturan ve yerli üretimi yapılamayan Faktor 8’in yıllık ithalat rakamı 63 milyon Euro’yu buluyor. Türkiye’de ve akraba evliliklerinin yoğun olduğu Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri coğrafyalarında çok sık görülen ve endemik olarak tanımlanan Hemofili A hastalığının tedavisinde kullanılan Faktor 8’in her yıl Türkiye ithalat rakamı 63 milyon Euro olup toplam kanla ilgili biyoteknolojik ürün ithalat rakamı 630 milyon euro rakamlarında seyrediyor.

2014’de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yatırımda öncelikli alan ilan edilen biyoteknolojik ilaç üretimi de Genkord’un kök hücre ve kordon kani bankacılığındaki deneyim ve geliştirdiği patentli cihaz altyapısı nedeniyle odak üretim alanı haline geldi.

Genkord ilk üretimini yaptigi Rekombinat Faktor 8 ilaç etkinliğini artıracak ya da vücutta kalma süresini uzatarak hastaların daha az tedavi görmesini sağlayacak yeni projesini de Bahçeşehir Üniversitesi Moleküler Biyoloji Genetik Bölümü ve Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümünü de dahil ederek Tübitak’a sundu.

Kaynak : risalehaber.com

329 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!