Hepatit C’ye ‘tek ilaç’ müjdesi

hepatit c ye tek ilac mujdesi

Siroz ve karaciğer kanserine neden olan Hepatit C’nin tek bir hapla tam tedavisi bulundu.

Dünyada 160 milyon kişide kronik olarak bulunan ve her yıl 350 bin kişinin ölümüne yol açan Hepatit C, ölümcül hastalık listesinden çıktı. ABD ve AB’de kullanılan ilacın Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından geri ödeme listesine alınması bekleniyor.

Hepatit C’nin Tam Tedavisi Bulundu

Dünya Hepatit Günü Etkinlikleri Kapsamında ‘Yanlış Bilgi Bulaşıcıdır’ projesinin tanıtımında Hepatit C’nin tedavisine ilişkin gelişmeleri SABAH’a açıklayan Viral Hepatit Savaşım Derneği Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fehmi Tabak, her yıl 350 bin kişinin ölümüne neden olan Hepatit C’nin tam tedavisini sağlayan ilacın bulunduğunu söyledi.
2 yıl önce farklı firmalar tarafından çıkartılan ilacın tanıtıldığını ve artık ABD ve AB’de ruhsat alıp, hastalarda kullanıldığını ve tüm dünya tarafından kesin tedavi yöntemi olarak kabul edildiğini belirten Prof. Tabak, “Şimdiye kadar Hepatit C’ye karşı kullanılan standart tedavinin başarısı yüzde 40 düzeyinde ve yan etkileri çok yüksekti. Yeni tedavinin bilinen yan etkisi yok ve başarı yüzde 95’in üzerine çıkıyor” dedi.

Türk Hastalar Geri Sayıma Başladı

ABD’de ve AB ülkelerinde ruhsatları alınan ilaçlar için Türkiye’deki hastalar da geri sayıma başladı. SGK geri ödeme kapsamına alınırsa ilaçlar Türkiye’ye gelecek, 90 bin kronik Hepatit C hastasına umut olacak. Karaciğer nakillerine neden olan sirozun başlıca nedenlerinden olan Hepatit C’nin tedavisi sağlık harcamalarının azalması açısından da önem taşıyor.

Yanlış Bilgi Bulaşıcı

Prof. Tabak, hastalığın tedavisi kadar önemli olan bir diğer konunun hastalık hakkındaki yanlış bilgiler olduğuna dikkat çekerek, Hepatit C hastalarının toplum tarafından dışlanmasının hastalığın tedavisinden bile daha büyük sosyal sorunlara yol açtığını söyledi. “Yanlış Bilgi Bulaşıcıdır” projesi ile hasta, hasta yakınları ve sağlık çalışanlarının Hepatit C algıları araştırıldığına dikkat çeken Prof Tabaka, “Araştırmada, Hepatit C tanısı konulan kişilerin hastalık hakkında daha önce hiç bilgileri olmadığı, yakınları tarafından dışlandığı ortaya çıktı. Sağlık personelinin ise bulaş riskinden korunmak için rutin önlemleri kullanmadığı ve birçok sağlık personelinin hastalık konusunda yeterince bilgisinin olmadığı belirlendi” diye konuştu.

Sadece Kan Yoluyla Bulaşır

Prof. Tabak, hastalığın kendisinden daha çok öldürücü olanın damgalama olduğuna dikkat çekerek, Hepatit C’nin, dokunma, çatal, bıçak, havlu, hapşırmak gibi günlük hayatta bulaşamayacağını, sadece kan ve kan ürünleri yoluyla, steril olmayan aletlerle yapılan tıbbi girişimlerde bulaşabileceğini söyledi.

Kaynak : sabah.com.tr

768 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!