Bolder Biyoteknoloji, MS(Multipl Skleroz Hastalığı) İlacının Koronavirüs için Kullanabileceğini Söyledi!

Bolder Biyoteknoloji, MS(Multipl Skleroz Hastalığı) İlacının Koronavirüs için Kullanabileceğini Söyledi!

Bu ilacın potansiyel bir tedavi vaat ettiğini belirten Bolder Biyoteknoloji, BBT-032 adındaki ilacı ,bir petri kabındaki sağlıklı hücreler üzerinde test ettiğinde düşük dozlarda COVID-19 viral replikasyonunu % 85 oranı ile veya % 100’ünü inhibe ettiğini söyledi.

BBT-032 interferonlar olarak bilinen bir ilaç sınıfındadır.Peki, interferonlar nedir derseniz,  protein üretmesi için hücreleri indükleyici ayrıca viral enfeksiyonlara karşı savaşan,inflamasyonu azaltan proteinlerdir.İnflamasyon sonucu oluşan hastalıklar ise AIDS, Hepatit C ve çeşitli kanser türleridir.

Bolder Biyoteknolojinin kurucusu Joe Cox, şu bilgileri verdi:

Bu ilaç erken safhadaki COVID hastalarının tedavisinde virüs replikasyonunu yavaşlatmak için ve hastaları tedavi eden sağlık çalışanları adına önleyici tedbir olarak kullanılabilecektir.

Eğer FDA( GIDA VE İLAÇ YÖNETİMİ), klinik çalışmaları onaylarsa, Bolder Biyoteknoloji COVID-19 tedavisi için interferonları araştıran tek Amerikan şirketi olacaktır.Hong Kong ve Çin’de COVID-19’a özel ilaçların klinik çalışmaları devam ederken, Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü çeşitli COVID hastalarına karşı interferonların kullanılmasını önermekte çünkü ilacın Yoğun Bakım hastalarına zarar verecek şekilde grip benzeri semptomların artmasına neden olduğu belirtilmiş.

Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü,  SARS ve MERS gibi erken koronavirüslerdeki bazı durumlara karşı interferonların etkisiz olduğunu söylemektedir.Cox, eğer onaylanırsa ve şirketin ilacın FAZ 1 klinik testlerini sağlıklı gönüllüler üzerinde yapmasına izin verilirse, yıl sonuna kadar FDA’a araştırma amaçlı yeni bir ilaç başvurusu yapmayı planladıklarını söyledi.

Cox,en erken vaka zaman çizelgesinin, FDA’nın 2021 ortalarında ilaç için dar bir acil kullanım izni vermesi durumunda olacağını söyledi.

Yetkilendirmenin, dünyanın en büyük ilaç şirketlerinin şu anda geç aşama denemelerinde bulunan sayısız COVID aşısı için onay almasının ardından gelmesinin mümkün olduğu belirtildi, ancak Cox, BBT ve bunun gibi interferonların gelecekteki hastalıklar için kullanıma hazır tedaviler olarak hizmet edebileceğini söyledi, çünkü mekanizmalarının , birden fazla hastalık türü ile mücadele edebilir olduğunu belirtti.

Son olarak Cox, şu ifadelerde bulundu:

Bu proteinin güzelliği hücrelerinizin virüslere karşı direnmesi için uyarıcıdır.Belirli bir virüse karşı da çalışabilir, ama farklı çok sayıda virüslere karşı da çalışabilir olduğunu söyledi.

Kaynak : dailycamera.com

189 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!