Anasayfa / Kimya Haberleri / Bor Madeni Yakıt Tüketimini Azaltıyor

Bor Madeni Yakıt Tüketimini Azaltıyor

bor madeni yakit tuketimini azaltiyor - Bor Madeni Yakıt Tüketimini Azaltıyor

FHM Nanoteknoloji A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, “Fhm Nanoteknoloji Bor Akademisi tarafından geliştirilen Bor Vigor Teknolojisi ile Bezinli Lpg li ve Dizel araçlar için yüzde 20 ye kadar yakıt tasarrufu elde edilirken, aynı zamanda gemiler ve iş makinaları içinde yakıt ve enerji tasarrufunun yanında rektefiye ömrünü uzattığını” söyledi.

Dünya rezervinin yüzde 79’luk kısmı ülkemizde olan Bor madeni, Nanoteknoloji ile işlenerek yüzde 20’ye kadar yakıtı düşürdüğü ve aynı zamanda otolarda yüksek koruma sağladığı görüldü.

Bor madenlerinin 1800 dereceye kadar yüksek ısıya dayanıklılığı, uzay araçlarında kulanılması, aynı zamanda Elmas kadar sert maden olması, inört olması, çevreci olması gibi bir çok olumlu faktör yan yana geldiği zaman Bor madenlerin geleceğimiz üzerinde daha bir çok sektörde kullanılacağı öngörülüyor.

Fhm Nanoteknoloji Bor Akademisi, kozmetik alanında Borvit teknolojisi ile bor madenlerini kullandıktan sonra, Bor Vigor teknolojisi ile de tüm motorlu taşıtlarının akaryakıt giderlerine çözüm bulduklarını ayrıca alümiyum ile bor madenlerinin kompozit karşımından kurşun geçirmez yelek ve zırh yaptıklarını ifade ederek, gelecekte bor madeninin daha önemli olacağına dikkat çekti.

Fhm Nanoteknoloji Bor Akademisi Genel Müdürü Mehmet Can Arvas yaptığı açıklamada, “Dünyanın en büyük problemi olan ve Triboloji bilim dalı olarak sürtünme, ısınma ve aşınma durumu değerlendirilerek bilim dünyası, metallerde aşınmayı önlemek için çözümler arıyor, ancak biz Bor Vigor Tekolojisi ile sürtünme katsayısını milyonda bire düşürerek aşınmaya çözüm bulduk. Bu olay dünya çapında bir devrimdir. Yüzde 100 milli Türk teknoloji firması olarak uzun yıllar bilim adamlarımızla üzerinde çalıştığımız Bor Vigor teknolojisi, metaller arasında sürtünme katsayısını, milyonda bire düşürerek, aşınmayı önlediği gibi, yüksek ısınmayı da önlemiş oldu. Dolayısı ile, Motor içerisinde sürtünme katsayısı düştüğü için araçlarda yüzde 20’ye kadar yakıt tasarrufu, aynı zamanda motor ömrü uzaması, araç motorlarının daha sessiz çalışması elde edilmiş oldu. Her türlü iş makinalarına ilave edilen Bor Vigor hararetin önlenmesi ve sürtünmeden kaynaklanan gereksiz seslerin kesilmesi olarak sonuçlarını veriyor.

Kaynak : milliyet.com.tr

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com