Bu Basit Çıkartmalar, Hastaların, Sporcuların Hayatlarını Kurtarabilir ve Tıbbi Maliyetler Düşürülebilir

Bu Basit Çıkartmalar Hastaların Sporcuların Hayatlarını Kurtarabilir ve Tıbbi Maliyetler Düşürülebilir

Fotoğraf : Purdue Üniversitesi araştırmacıları, birisinin kolayca cildine yapıştırabileceği, giyilebilir elektronik cihazlar yarattı. Fiziksel aktiviteyi izlemek ve gerçek zamanlı olarak olası sağlık riskleri hakkında kullanıcıyı uyarmak için kullanılabilirler.

Kalp ameliyatları hastalar için travmatik olabilir. Eve döndüğünüzde doktorunuz olmadan durumunuzu sürekli izlemek zorunda kalmak bile daha korkutucu olabilir. Vücudunuza uygulanan basit bir etiketle bunu yapabildiğinizi hayal edin.

Purdue Üniversitesi araştırmacıları, gerçeğe daha yakın adımlarla hareket eden bir çıkartma çözümü geliştirdiler. Araştırma yakın zamanda ACS Advanced Materials and Interfaces’de yayınlandı .

Araştırma ekibine liderlik eden endüstri mühendisliği ve biyomedikal mühendisliği doçenti olan Ramses Martinez, “İlk kez, birisinin kolayca cildine yapışabilen ve kişiselleştirilmiş ilaç maliyetini azaltmak için kağıttan üretilebilen giyilebilir elektronik cihazlar ürettik” dedi.

Teknolojileri, Purdue’nin 150. yıldönümünün bir parçası olarak üniversitenin sağlık alanında yaptığı küresel gelişmeleri kabul ederek, Purdue’s Giant Leaps kutlamasıyla uygun hale gelmiştir. Bu, Purdue’yi gerçek dünya sorunlarını çözen entelektüel bir merkez olarak sergilemek için tasarlanan yıl boyu süren  Ideas Festival kutlamasının dört temasından biri.

“Akıllı çıkartmalar”, hem biyo-uyumlu hem de nefes alabilen selülozdan yapılmıştır. Fiziksel aktiviteyi izlemek ve gerçek zamanlı olarak olası sağlık riskleri hakkında kullanıcıyı uyarmak için kullanılabilirler.

Sağlık uzmanları, hasta uykusunu izlemek için implante edilebilir sensörler olarak Purdue çıkartmalarını kullanabilirler çünkü herhangi bir yan etki göstermeden iç organlara uymaktadırlar. Sporcular ayrıca egzersiz yaparken ve yüzerken sağlıklarını izlemek için teknolojiyi kullanabilirler.

Bu etiketler, aygıtı kullanıcılar tarafından algılanmaz hale getiren cilt gibi ince ve gerilebilir yapmak için serpantin şekillerini örnek almıştır.

Kağıt ıslandığı zaman hızla bozulduğundan ve insan derisinin ter ile kaplanmaya eğilimli olduğu için, bu çıkartmalar su, yağ, toz ve bakterileri iten moleküller ile kaplanmıştır. Her bir çıkartma, bir nikel üretim maliyeti kadar tutar ve kitapları yüksek hızda basmak için kullanılanlara benzer baskı ve üretim teknolojileri kullanılarak yapılabilir.

Martinez, “Bu giyilebilir cihazların düşük maliyeti ve büyük ölçekli üretim teknikleriyle uyumluluğu, tek kullanımlık teşhis sistemleri gerektiren çeşitli sağlık bakımı uygulamalarında bu yeni tamamen kullanılıp atılabilir sensörlerin hızlı bir şekilde benimsenmesini mümkün kılacak.” dedi.

Teknoloji Purdue Teknoloji Ticarileştirme Ofisi tarafından patentlidir. Teknolojilerini test etmek ve ticarileştirmek için ortak aramaya devam ediyorlar.

Bir YouTube videosu http://bit.ly/EPED-Purdue adresinde mevcuttur .

Kaynak : sciencedaily.com

467 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!