Bu Toz Malzeme Çöl Havasından İçme Suyunu Resmen Emiyor!

Bu Toz Malzeme Çöl Havasından İçme Suyunu Resmen Emiyor!

Evet yanlış duymadınız, bu ilginç malzemeye MOF (Metal-organik Kafes) diyoruz.

Metal-organik kafes olarak bilinen bu yapı, gece su buharını yakalar, sonra ertesi gün ısıtıldığında onu serbest bırakır.

Star Wars’tan çıkmış bir fikir belki hatırlarsınız “Kuru çöl havasından gelen nemi em ve onu içme suyuna çevir”

Star Wars: Bölüm IV — Yeni Bir Umut: “Gerçekten neye ihtiyacım var, nano vaporatorların ikili dilini anlayan bir droid. Vaporörler? Bayım, ilk işim, ikili yük kaldırıcılarını programlamaktı…”

Star Wars’daki buharlaştırıcılara çok benzeyen bir malzeme bulmaya girişen bilim adamları, gece boyunca kuru Arizona havasından nemi almak için bir kutu gun-metal denen gri bir tozu kullanmışlar ve ertesi gün içme suyunu hapsettiğini görmüşler.

Bu kullandıkları toz, tam da başından beri konuştuğumuz bu garip malzeme, suyu almak için daha ince gözenekler içeren metal-organik çerçeveler olarak adlandırılan küçük yapılardan oluşur.

“Su içeri giriyor ve ilk giren moleküller gözenekleri daha kutuplu hale getiriyor ve ardından gelen çekme kuvvetiyle daha fazla su içeri giriyor.”

Kullanılan toz dolu kutu, başka bir kutu içine yerleştirilmiştir. Geceleri büyük kutu açık bırakılır, ancak sabah kutu kapalı olduğunda, MOF içerideki ısıyı ve buharlaşan suyu yakalar. Daha sonra su daha büyük kutunun içinde yoğunlaşır ve toplanacak yere damlar. Bunun için soğutucu veya güç kaynağı gerekmez.

Yaghi ve meslektaşlarının bulguları Science Advances dergisinde. [Farhad Fathieh ve diğerleri., Çöl havasından pratik su üretimi] ismi ile yayımlanmıştır.

Kaynak : scientificamerican.com

Okumanızı Öneriyoruz

Süper Kapasitörler ve Piller: Gerilim Dolu Bir Karşılaşma!

Grafen Hibrit Malzeme İle Verimli Süper Kapasitörler Elde Edilebilir Münih Teknik Üniversitesi İnorganik ve Metal-Organik …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: