Elmer Verner McCollum

Elmer Verner McCollum

Elmer McCollum (3 Mart 1879 – 15 Kasım 1967) Amerikalı bir biyokimyacıydı.

McCollum ilk on yedi yılını harcadığı Fort Scott, Kansas yakınlarındaki bir çiftlikte doğdu. 1903’te Kansas Üniversitesi’nden mezun oldu ve 1906’da Yale Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. Wisconsin Üniversitesi’nde ziraat kimyasında fakülte üyesi olarak ülkenin ilk kolonisini kurdu.

Şimdi, A vitamini ve B Vitamini olarak adlandırılan, yağda çözünen ve suda çözünen formları ayırt eden büyümeyi teşvik eden faktörleri izole etti ve daha sonra B’nin tek bir bileşik değil, bir kompleks olduğunu gösterdi. McCollum ve biyokimyacı-eğitimci Marguerite Davis, “faktörleri” harf isimlerini verdi, çünkü yapıları henüz onlara uygun kimyasal isimleri vermediler.

McCollum Casimir Funk’in 1912 adı verilen vitaminlere (hayati aminlerden) karşı çıktı, çünkü diğer besinlerden daha “hayati” olmadıklarını ve gerçek aminler olmadıklarını düşündüler.

Elmer Verner McCollum, çalışmaları başlangıçta tıbbiye yönelmişti, ancak sonunda kimyanın çıkarlarını daha iyi yakaladığına karar verdi ve çalışmalarını Kansas’ta kimya alanında yüksek lisans derecesi için tamamladı. Doktora kabul edildi. Yale’de Sheffield Bilim Okulu’nda program. Yale’deki sınıf arkadaşlarından biri, bir önceki JBC Classic’in konusu olan Stanley R. Benedict’di.

McCollum doktorasını tamamladı. 2 yıl içinde çalıştığı ve üniversite pozisyonlarının eksikliği göz önüne alındığında, T. b. Osborne ve Lafayette B. Mendel ile bitki protein bileşimi ve diyet problemleri üzerine çalışan bir yıl daha Yale’de kaldı. Bu çalışma McCollum’un kariyerine etkili oldu ve Mendel, McCollum’un Wisconsin Üniversitesi’nde bir fakülte pozisyonunu güvence altına almasına yardımcı oldu. (Osborne ve Mendel’in çalışması, JBC Classics’in önceki taksitine konu oldu.

Wisconsin’e varışta, McCollum ünlü düve projesine atandı. Üç grup düveler, tek bitki kaynaklarından kısıtlı diyetler ile beslendi: buğday, mısır ve yulaf. Her üç bitkiden bir dördüncü hayvan grubu beslendi. Her üç bitkiyi besleyen hayvanlar dikkat çekici ölçüde daha iyi oldu, ancak fark için tatmin edici bir açıklama yoktu. McCollum, “beslenmedeki en önemli problemin, bu tür diyetlerde eksik olanı bulmak olduğunu” kararlaştırdı.

Beslenme çalışmalarının, kısa ömürlü küçük hayvanları kullanmanın yararına karar verdi. Kendisini ele geçirmiş bir vahşi sıçan kolonisiyle başladı, ancak bunlar çabucak tatmin edici olmadı ve Dean’in, satın almanın kendi fonlarıyla olmasına rağmen 12 albino sıçanı almasına izin vermesi için ikna etti. Bu sıçan kolonisi Amerika Birleşik Devletleri’nde beslenme çalışmaları için kurulan ilk olmuştur.

McCollum ilk olarak, bazı diyetlerin besleyici başarısızlığının “lezzetlilik” eksikliğinden kaynaklandığını öne sürdü. Tadı, diyet katkı maddeleri ve daha büyük miktarlarda yemeye neden olan hayvanlarla iyi bir diyet yapılması durumunda diyetlerin yeterli olabileceğini öne sürdü. Bu hipotez ve destekleyici veriler, protein içermeyen süt ek olarak eklenmedikçe bitki proteinli diyetlerin yeterli olmadığını gösteren Osborne ve Mendel tarafından eleştirilmiştir. Bazı makalelerinde Mendel ve Osborne, McCollum’un bazı deneylerinde dikkatsiz olduğunu öne sürmüşlerdir.Bu eleştiri şüphesiz, özellikle Yale’deki akıl hocalarından geliyordu. McCollum bu hatayı kabul etti ve protein içermeyen sütteki büyümeyi teşvik edici faktörlerin analizi de dahil olmak üzere daha dikkatli analizlere kendini yeniden verdi ve daha sonra A vitamini olarak adlandırılan ilk bilinen yağda çözünen vitaminin izolasyonuna yol açtı.

1916’da McCollum ve C. Kennedy, diyet faktörleri için isimlendirme konusundaki kafa karışıklığı ile ilgili olarak, faktörün çözünürlüğünün bir gösterimi, yani yağda çözünebilir A ve suda çözünebilir B’den önce gelen bir alfabetik adlandırma önermişlerdir. Vitaminler için ortak isimlendirme, başlangıcın başlangıcıydı.

1917’de McCollum, Johns Hopkins Üniversitesi’nde yeni kurulan Hijyen ve Halk Sağlığı Okulu’nda profesörün ve Kimya Hijyeni Bölümünün, daha sonra Biyokimya’nın yerini kabul etti. Birçok hükümet kurulları ve panelleri ve uluslararası beslenme örgütleri de dahil olmak üzere büyük kamu hizmeti tarafından desteklenen seçkin bir araştırma kariyeri vardı. Araştırmaları ve kamu hizmeti sayesinde, McCollum, muhtemelen herkesten daha fazla insan diyet politikası ve uygulamalarını etkiledi. Time dergisi, hayatına dair bir yorumda şunları söyledi: “Vitaminleri ülkedeki ekmek ve sütlere geri koymak, günlük kahvaltıda Amerikan kahvaltı masalarına, taze sebze ve salata yeşillikleri üzerine meyve koymak için başka bir insandan daha fazlasını yaptı.”

McCollum ekmeği güçlendirmek için en iyi stratejiyi içeren birçok politika tartışmasına dahil oldu. Beyaz ekmeğin besinsel olarak eksik olduğunu göstermiş ve yayınlamıştır. Sentetik vitaminlerin geliştirilmesi ile ekmek ve unun tiyamin, niasin ve demir ile zenginleştirilmesi önerildi. Bu çaba Ulusal Araştırma Konseyi Gıda ve Beslenme Kurulu tarafından yönlendirildi. McCollum Kurulun bir üyesiydi ancak tavsiyede bulunmuştu ve tavsiyeyi şiddetle eleştiriyordu, çünkü bu tür besinlerle takviye, öğütme buğdayı sırasında uğradığı tüm kayıpları telafi edemedi. Kurulun diğer üyeleriyle olan anlaşmazlığı nedeniyle Yönetim Kurulu çalışanlarının statülerini Yönetim Kurulu üyelerinden panel üyesine değiştirmiştir. Bir panel üyesi olarak herhangi bir Yönetim Kurulu toplantısına davet edilmedi.

JBC Classics’in bu taksitinde yeniden basılan McCollum gazetelerinin bir kariyeri temsil etmesi amaçlanıyor. İlk makalede “vitamin hipotezi” ile ilgili zamanın tartışması açıklanmakta ve aynı zamanda uzun yıllardır beslenme çalışmalarının veri karakteristiğini ortaya koymaktadır. İkinci makale, daha sonra D vitamini olarak bilinen ve kemik oluşumu için gerekli olan A vitamini dışında bir büyüme maddesinin keşfini anlatmaktadır. Üçüncü makale, diş çürümesinin önlenmesinde florürün rolünü tanımlamakta ve nihayetinde florürün su kaynaklarına ve diş macununa yaygın olarak eklenmesine ve Amerika Birleşik Devletleri’nde diş çürüğü sıklığında dramatik bir azalmaya neden olmuştur.

Johns Hopkins’de 150 makale yayınladı, diş çürümesi, D ve E vitaminleri ve alüminyum, kalsiyum, kobalt, flor, fosfor, potasyum, manganez, sodyum, stronsiyum ve çinko dahil olmak üzere besinlerdeki eser minerallerin rolünü rapor etti. McCollum, I. Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’da açlığı hafifletmek için Herbert Hoover’ın ABD Gıda İdaresi ile birlikte çalıştı. Klasik ders kitabı Yeni Beslenme Bilgisi çoklu baskılardan geçti.

1946 emekliliğinden sonra, Beslenme Tarihi ve otobiyografisini yazdı. McCollum hayatında birçok ödül, madalya ve madalya aldı ve 1967’de ödüller açısından zengin bir şekilde öldü. Baltimore’daki evi Ulusal Tarihi bir dönüm noktasıdır ve Amerikan Beslenme Derneği McCollum konferansına sponsorluk yapar ve E.V. McCollum Ödülü her yıl “şu anda büyük bir yaratıcı güç olarak algılanan ve aktif olarak beslenme konusunda yeni kavramlar üreten bir klinik araştırmacı” ödülüne layık görülmüştür.

McCollum beslenmeyle beslenmeye büyük inancıydı. Ölen gününe McCollum, eczane vitamin hapları ve takviyeleri yılan yağı işçileri olarak gördü. 15 Kasım 1967’de 88 yaşında öldü. Ölümünden kısa bir süre önce: “Son derece keyifli bir hayat geçirdim ve minnettarım.”

162 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!