Bu Yansıtıcı Boya Güneşte Pişmiş Binaları Serin Tutabilir

Fotoğraf : Önlenen Sıcaklık yeni ısıya dayanıklı polimer kaplama, güneş alan binaları veya otomobilleri serin tutabilir. Bir ısı haritası (sağda), bu beyaz polimerle kaplanmış bir panelin (sol), arkasındaki kavisli tuğla duvardan ne kadar daha soğuk olduğunu ortaya koymaktadır.

Yapısı neredeyse gelen tüm güneş ışığını saptırıyor.

Neredeyse gelen tüm güneş ışığını yansıtan yeni polimer bazlı bir boya, binaları, arabaları, uçakları ve diğer güneşte pişen yapıları serin tutmaya yardımcı olabilir.

Science dergisinde 27 Eylül tarihinde çevrimiçi olarak açıklanan bu polimer boya, plastikler, metaller ve ahşap dahil olmak üzere çeşitli yüzeylere uygulanabilir. Ayrıca evleri, arabaları veya diğer kapalı alanları kaplamak için geri dönüştürülebilir brandalar haline getirilebilir.

Columbia Üniversitesi’nden malzeme bilimci Yuan Yang ve arkadaşları ısıya dayanıklı boyayı su, aseton ve poli (viniliden florür-ko-heksafluoropropen) adı verilen bir polimer kullanarak yaptılar. Boya kuruduğunda, buharlaşan aseton ve su, hava cepleri ile karıştırılmış bir polimer filmi arkasında bırakır. Yüzlerce nanometre ile birkaç mikrometre arasında değişen bu küçük boşluklar, gelen güneş ışığının yüzde 96’sından fazlasını yansıtır. Diğer soğuk çatılı beyaz boyalar güneş ışığının sadece yüzde 85’ini saptırabilmiştir.

Bu Yansıtıcı Boya Güneşte Pişmiş Binaları Serin Tutabilir

Fotoğraf : Köpük Benzeri Film Yeni polimer boyanın kaplamaları, gelen güneş ışığının yüzde 96’sından fazlasını saptıran nano- ve mikro-boyutlu gözenekler ile yüzeyi çukurlarla kaplıdır.

Filmin gözenekli yapısı, materyalin emdiği ısıyı, katı bir polimer tabakasına göre daha kolay bir şekilde havaya kaçmasına izin verir, diyor Columbia Üniversitesi’nde uygulamalı bir fizikçi olan çalışmanın yardımcı yazarı Nanfang Yu. Saha deneylerinde, bu polimer boyasının kaplaması Phoenix’te açık bir gökyüzünün altında, havaya göre yaklaşık 6 santigrat derece daha soğuk kaldı.

Isı kalkanları oluşturmak için bu boyayı kullanmak, ilk etapta elektriği olmayan kişilere ısı dalgalarından korunma sağladığı gibi genellikle hava kirleten soğutucular gerektiren yoğun enerjili iklimlendirme sistemlerinin kullanımını da frenleyebilir. ( SN: 4 / 14/18, s. 18 ).

Kaynak : sciencenews.org

Author

1994 yılında Çorum’da doğdu. 2012 yılında Çorum Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldu ve aynı sene Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazandı. İngilizce hazırlıktan muaf olarak lisans eğitimine başladı. 2015-2016 eğitim döneminde Erasmus+ programıyla gittiği Almanya RWTH Aachen Üniversitesi’nde bir sene eğitim gördü. 2017 yılında Türk Henkel Kimya'da staj yaptı. Tenis, dans, seyahat, çizim, müzik gibi ilgi alanlarına sahip. Şubat 2017’de İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldı.