Anasayfa / Kimya Haberleri / Boya Haberleri / Antik Mısır Pigmenti Enerji Tasarruflu Çatılarda Kullanılabilir

Antik Mısır Pigmenti Enerji Tasarruflu Çatılarda Kullanılabilir

antik misir pigmenti enerji tasarruflu catilarda kullanilabilir - Antik Mısır Pigmenti Enerji Tasarruflu Çatılarda Kullanılabilir

Fotoğraf : Mısır mavisi dünyanın ilk sentetik pigmenti kabul ediliyor.

Antik Mısırlılar binlerce yıl önce, tanrıların ve soyluların tasvirlerinde kullanmak üzere mavi bir pigment yarattılar. Kalsiyum bakır silikattan hazırlanan malzeme Mısır mavisi olarak adlandırılıyor ve enerji tasarrufu ve elektrik üretmek için kullanılabileceği belirtiliyor.

Daha önce yapılan çalışmalar, Mısır mavisi ile kaplanmış yüzeylerin gelen görülebilir ışınları sönümleyip, yakın kızılötesi ışınları yaydığını gösterdi.

Lawrence Berkeley National Laboratory tarafından yapılan son çalışmada, elde edilen floresans etkisinin beklenenden 10 kat daha fazla olduğu ortaya konuldu. Esasen, pigmentler sönümledikleri fotonların tamamını yayabiliyor. Bu şekilde, enerji verimliliği oranı %70’lere kadar yükselebiliyor. Kızıl ötesi fotonları, görülebilir alandaki fotonlardan daha az enerji ihtiva ediyor.

Paul Berdahl tarafından yönetilen çalışmada, bu pigmentlerin gün ışığını yansıtacak boyalarda veya çatı kaplama uygulamalarında kullanılabileceği düşünülüyor. Bu şekilde iç mekanlar serin tutulabilir ve binaların serinletilmesi için gereken enerji tüketimi azaltılabilir. Bu amaçla kullanılan parlak beyaz boyalar sadece düz çatılarda kullanılabiliyor. Mavi boya ise daha görünür açılı çatılarda kullanılabilir.

Ayrıca, bu pigmentin boyalı pencere camı üretiminde kullanılabileceği düşülüyor. Pigment tarafından yayılacak yakın kızılötesi fotonlar, pencere kenarlarında yer alacak fotovoltaik hücreler tarafından sönümlenerek elektrik üretilmesi için kullanılabilir.

Bu araştırma Journal of Applied Physics’de yayınlanmıştır.

Kaynak : newatlas.com

Yorumlar
Melike Oya Kader - Antik Mısır Pigmenti Enerji Tasarruflu Çatılarda Kullanılabilir

Hakkında Melike Oya Oral

İzmir’de 1988 yılında doğdu. İzmir Atatürk Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nü bitirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Executive MBA programlarında yüksek lisanslarını tamamladı. Temel ilgi alanı malzeme bilimleri. 2012’den beri özel sektörde beyaz eşya, yapı malzemeleri ve tekstil sektörlerinde ArGe ve yeni ürün geliştirme bölümlerinde görev almakta. Hali hazırda Sun Tekstil ArGe Merkezi’nde çalışıyor.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

kanser ilaclarinda daha az yan etki vaat eden yeni yontem 310x165 - Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Kanser İlaçlarında Daha Az Yan Etki Vaat Eden Yeni Yöntem!

Fotoğraf: His-tag asilasyonu karmaşık iplik benzeri protein yapılarını doğru bir şekilde hedefleyebilir ve ayrıca tamamen …

Bir cevap yazın

WP to LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com