Çalısmalar Gösteriyor ki D Vitamini Diyabet Tedavisinde Destekleyici Olabilir

Çalısmalar Gösteriyor ki D Vitamini Diyabet Tedavisinde Destekleyici Olabilir

Fotoğraf : Bilim adamları, D vitamini tedavisinin diyabet tedavisinde yardımcı olabileceğini keşfettiler. Güneş ışığı vitamin olarak bilinen D vitamini, fare modellerinde glikoz seviyelerini normale döndürmek için yeni bir kimlik kazanmış bir bileşik ile kombine edilebilir.

Hücre dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmanın bulgularına göre, D vitamini tedavisi diyabetin tedavisinde yardımcı olabilmektedir.

Bazen güneş ışığı vitamin olarak adlandırılan D vitamini, sizi soğuk algınlığı ve gripten korumak gibi çeşitli sağlık yararları vardır.. Bununla birlikte, son araştırmalar D vitamininin diyabetle mücadelede yardımcı olabileceğini göstermektedir.

D Vitamini Diyabet Karşı Sizin için İyi

Salk Enstitüsü’nden araştırmacılar, yayınlanan çalışmada, tip 2 diyabetin ilerlemesindeki birincil nedenlerden birinin pankreastaki beta hücrelerinin işlev bozukluğu olduğunu yazmışlardır. Bu beta hücreleri çalışmaz hale geldiğinde, vücut,kilşinin kan şekerini kontrol etmek için insülin oluşturamaz ve glikoz seviyelerinin tehlikeli seviyelere çıkarır.

Ancak, bilim adamları, D vitamini tedavisinin hasarlı beta hücrelerini tedavi edebildiğini keşfettiler. Embriyonik kök hücrelerden oluşturulan beta hücreleri kullanarak, araştırmacılar, beta hücrelerinin geri kazanılmasına yardımcı olmak için D vitamini ile çalışan iBRD9 adlı bir bileşik tespit ettiler.

Bir fare diyabeti  modelinde  testler yapıdı, D vitamini tedavisi  hayvan deneklerde  glikozu normal seviyelere geri getirdi. Bileşiğin D vitamini ile kombinasyonu, beta hücrelerinin genlerinin anti-enflamatuar fonksiyonunu tetikleyerek hayatta kalmalarına yardımcı oldu.

Kaynak : techtimes.com

Okumanızı Öneriyoruz

Tekstil Tabanlı Kompozitler Geleceğin Uzay Mühendisliğini Dokuyabilecek

Fotoğraf: Örgü makinesi. Kaynak: Manchester Üniversitesi Manchester Üniversitesindeki gelişmiş malzemeler araştırması, ilk kez örülmüş tekstil …