Anasayfa / Kimya Haberleri / Dünya Haberleri / Çalısmalar Gösteriyor ki D Vitamini Diyabet Tedavisinde Destekleyici Olabilir

Çalısmalar Gösteriyor ki D Vitamini Diyabet Tedavisinde Destekleyici Olabilir

calismalar gosteriyor ki d vitamini diyabet tedavisinde destekleyici olabilir - Çalısmalar Gösteriyor ki D Vitamini Diyabet Tedavisinde Destekleyici Olabilir

Fotoğraf : Bilim adamları, D vitamini tedavisinin diyabet tedavisinde yardımcı olabileceğini keşfettiler. Güneş ışığı vitamin olarak bilinen D vitamini, fare modellerinde glikoz seviyelerini normale döndürmek için yeni bir kimlik kazanmış bir bileşik ile kombine edilebilir.

Hücre dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmanın bulgularına göre, D vitamini tedavisi diyabetin tedavisinde yardımcı olabilmektedir.

Bazen güneş ışığı vitamin olarak adlandırılan D vitamini, sizi soğuk algınlığı ve gripten korumak gibi çeşitli sağlık yararları vardır.. Bununla birlikte, son araştırmalar D vitamininin diyabetle mücadelede yardımcı olabileceğini göstermektedir.

D Vitamini Diyabet Karşı Sizin için İyi

Salk Enstitüsü’nden araştırmacılar, yayınlanan çalışmada, tip 2 diyabetin ilerlemesindeki birincil nedenlerden birinin pankreastaki beta hücrelerinin işlev bozukluğu olduğunu yazmışlardır. Bu beta hücreleri çalışmaz hale geldiğinde, vücut,kilşinin kan şekerini kontrol etmek için insülin oluşturamaz ve glikoz seviyelerinin tehlikeli seviyelere çıkarır.

Ancak, bilim adamları, D vitamini tedavisinin hasarlı beta hücrelerini tedavi edebildiğini keşfettiler. Embriyonik kök hücrelerden oluşturulan beta hücreleri kullanarak, araştırmacılar, beta hücrelerinin geri kazanılmasına yardımcı olmak için D vitamini ile çalışan iBRD9 adlı bir bileşik tespit ettiler.

Bir fare diyabeti  modelinde  testler yapıdı, D vitamini tedavisi  hayvan deneklerde  glikozu normal seviyelere geri getirdi. Bileşiğin D vitamini ile kombinasyonu, beta hücrelerinin genlerinin anti-enflamatuar fonksiyonunu tetikleyerek hayatta kalmalarına yardımcı oldu.

Kaynak : techtimes.com

Yorumlar
pek Alpan Akhtar - Çalısmalar Gösteriyor ki D Vitamini Diyabet Tedavisinde Destekleyici Olabilir

Hakkında İpek Alpan Akhtar

İlkokul eğitimini Ankara'da, ortaokul ve lise eğitimini Bursa'da tamamladı. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği'ne girdi. Lisansını tamamladıktan sonra yerli ve yabancı sermayeli tekstil üretim firmalarında görev aldı. Yurt dışında bilfiil 5 sene ve üstü kendisine ait firmasında ithalat ve ihracat konuları da dahil olmak üzere yöneticilik yaptı. Halen tekstil, otomotiv ve çelik sektörüne dayanıklı özel kauçuk üretim ve teknolojisinde aktif rol oynamaktadır.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

grafen essiz kenar desenleri ile uretilmis buyuk stabil grafen parcaciklari 310x165 - Grafen: Eşsiz Kenar Desenleri ile Üretilmiş Büyük, Stabil Grafen Parçacıkları

Grafen: Eşsiz Kenar Desenleri ile Üretilmiş Büyük, Stabil Grafen Parçacıkları

Fotoğraf :  Grafen, nanoelektronikte kullanım için umut vaat eden bir malzemedir. Bununla birlikte, elektronik özellikleri, …

Bir cevap yazın