Cemex Karbonsuz Betonla Küreselleşme Yolunda

Cemex Karbonsuz Betonla Küreselleşme Yolunda

Fotoğraf-1 : Cemex’in inorganik polimer matrisli betonu standart depolama, karıştırma ve teslimat ekipmanı kullanmaktadır.

İnorganik polimerik bağlayıcı ile Avrupa’daki başarı dünya geneline yayılacak.

İnşaat söz konusu olduğunda beton en önemli bileşen olmasına karşın, küresel emisyonların yaklaşık %8’i kadar çok CO2 salmaktadır. Daha düşük karbon emisyonuna olan talep, daha az karbon ayak izine sahip beton pazarı oluşturmaktadır. Beton üreticisi Cemex, dünya çapında mevcut olan ilk net sıfır CO2 betonu olduğunu söylediği şeyle bu trendi ele almaktadır.

Irvine’de bulunan Kaliforniya Üniversitesi’nde dünya bilimi profesörü olan Steven J. Davis ‘Beton, çift karbonlu bir paket halinde: Üreticilerin ilk önce kireçtaşını 1,300°C’ye ısıtmak için yakıt kullanmış olması ve ardından CaCO3’ün CaO’ya dönüştürülmesi, bir yan ürün olarak CO2 salınmasına işaret eder’ dedi. Ardından CaO, alçıtaşı gibi diğer bileşenlerle sinterlenmesi  için 1450°C’ye ısıtılır ve standart betonu birbirine bağlayan çimento oluşur.

Cemex Vertua Ultra, kireçtaşı tabanlı klinker yerine alkali ile etkinleştirilen alüminyum silikat polimer matrisi kullandı. Cemex’in Ar-Ge başkanı Davidé Zampini, bağlayıcı hazırlık işleminin yüksek sıcaklık gerektirmediğini ve CO2′ nin salınmadığını, karbon ayak izinin standart betona kıyasla emisyonu %70 oranında düşürdüğünü söyledi. Cemex, betonu %100 karbonsuz yapmak için karbon kredilerini satın almaktadır.

Bir ticaret grubu olan Dünya Çimento Derneği CEO’su Ian Riley “Henüz başka kimsenin bu teklifi önerdiğini düşünmüyorum,” dedi. Riley, beton üreticilerinin çoğunun verimlilik iyileştirmeleri, düşük karbonlu yakıt kaynakları ve CaO’nun uçucu kül gibi endüstriyel atıklarla kısmi olarak değiştirilmesi yoluyla emisyonları azalttığını söyledi. Alternatif bağlayıcı kimyasalları çok yaygın değildir ve çoğunlukla prefabrik parçalarla sınırlıdır.

Cemex, Vertua Ultra’nın dünya çapındaki lansmanını Fransa’da 2018 yılında ve İngiltere’de bu yılın başlarında başarılı bir şekilde piyasaya sürüldükten sonra hızlandırdı. Polimerik bağlayıcı standart betondan daha pahalıdır ancak karbon emisyonlarının düşük olması özelliği bazı müşteriler için onu değerli kılar. Zampini ayrıca, polimerik bağlayıcının malzemeyi standart betona göre asit ve ısıya ayrıca kanalizasyon boruları gibi uygulamalara daha dayanıklı hale getirdiğini de söyledi.

Riley, İsveç, New York Şehri ve Kaliforniya’nın Marin Eyaleti gibi yargı bölgelerinin düşük karbonlu betonu teşvik etmek için politikalar uyguladığını, ancak daha fazlasını görmek istediğini, bunun değişimi hızlandıracağını düşündüğünü ve yeni çimento kimyasının ticarileştirilmesini teşvik edeceğini söyledi.

Düşük CO2’li beton büyüyen bir pazardır. Eylül ayında çevrimiçi perakende devi olan Amazon, 2050 yılına kadar karbonsuz olma hedefi kapsamında CarbonCure Technologies’e yatırım yaptı. CarbonCure, yakalanan CO2’yi ıslak betona enjekte ederek nihai malzemeyi güçlendirdiğini söyledi. Bu yılın başlarında beton üreticisi LafargeHolcim ile ortaklığını genişleten Solidia da benzer bir yaklaşım sergileyerek prefabrike beton blokları ve diğer bileşenleri iyileştirmek için yakalanan CO2’yi kullanmaya başladı.

Kaynak : acs.org

Okumanızı Öneriyoruz

Redokssuz Elektron Transferiyle Güçlü Bataryalar Üretmek Mümkün

  Olağan bağlantılı redoks reaksiyonları olmadan elektronları hem depolayabilme hem de kaybedebilme gibi garip özelliklere …