Charles Hatchett

Charles Hatchett, 02 Ocak 1765 doğumlu bir İngiliz kimyacıydı. 10 Mart 1847’de öldü. Hatchett, niyobyum periyodik tablo elementini keşfi ile biliniyordu.

Niyobyum, genellikle piroklor minerali, niyobyum için ana ticari kaynak ve kolezit bulunan yumuşak, gri, sünek bir geçiş metalidir. Niyobyum, kriyojenik sıcaklıklarda süper iletken haline gelir. Niyobyum, periyodik tabloda, zirkonyumda öncülünden biraz daha az elektropozitif ve daha komplekstir, buna karşılık lantanit kasılması nedeniyle daha ağır tantal atomlarına neredeyse aynıdır. Yeryüzü kabuğundaki bakırdan daha kurşun ve daha az miktarda bulunan niyobyum, nispeten az sayıdaki mineral haricinde dağınık hale gelir.

Niobyum’un Dünya kabuklarındaki en yaygın 33 elementin 20 ppm olduğu tahmin edilmektedir. Niyobyum tantal ve zirkonyuma benzer şekilde birçok yöndedir. Niyobyum cevherleri önce alkali ile kaynaştırarak ve daha sonra elde edilen karışımı hidroflorik asit HF’ye ekstrakte ederek cevherlerden çıkarılabilir. Mevcut metodoloji, bir sıvı-sıvı ekstraksiyon tekniği kullanılarak tantalumun bu asit solüsyonlarından ayrılmasını içerir.

Yüksek sıcaklıklarda çoğu ametal ile reaksiyona girer: niyobyum oda sıcaklığında flor ile reaksiyona girer, 200 ° C’de klor ve hidrojen ile ve 400 ° C’de azotla, sıklıkla interstisyel ve nonstokiyometrik olan ürünler verir. Niyobyum, +5 ve +4’ün oksidasyon durumlarında ve ayrıca çeşitli substokiyometrik bileşiklerde halojenürler oluşturur. Niyobyum, çelik için etkili bir mikro elementtir. Çeliğe niyobyum eklenmesi, çelik yapısında niyobyum karbür ve niyobyum nitrür oluşumuna neden olur.

Niyobyum ve bazı niyobyum alaşımları fizyolojik olarak inerttir ve dolayısıyla hipo alerjeniktir, bu nedenle kalp pillerinde kullanılır. Sodyum hidroksit ile işlenen niyobyum, osseointegrasyona yardımcı olan gözenekli bir tabaka oluşturur. Niyobyum, genellikle gümüş veya altın ile hatıra paralarında değerli bir metal olarak kullanılır. Niyobyumun diğer uygulamaları arasında kaynak, nükleer endüstriler, elektronik, optik, nümismatik ve mücevher kullanımı yer almaktadır. Kaynaşmış alkaliler ve aqua regia, hidroklorik, sülfürik, nitrik ve fosforik asitler gibi asitlerle korozyona karşı dayanıklıdır. Niyobyum, hidrofluorik asit ve hidroflorik / nitrik asit karışımları tarafından saldırıya uğrar.

Bu element, atom numarası 41, niobyum (Nb) olarak biliniyor, ancak dünyanın bazı bölgelerinde hala columbium adı devam ediyor.

Kolombbium ve niyobyum arasındaki bu ikilik, on dokuzuncu yüzyılın başlarında yeni elementlerin analiz ve keşfindeki yoğun faaliyet nedeniyle ortaya çıkmıştır.

Hatchett’ın columbium keşfinden sonraki yıl olan 1802’de, İsveçli kimyacı Anders Ekberg, Tantalus’tan sonra her şeyin zor ve ‘‘cesaretlendirildiği” efsanevi Phrygia Kralı’na adını veren tantal (Ta) elementini keşfetti. 1844 yılında Alman kimyacı Heinrich Rose, kimyasal özellikleri bakımından tantaliye olan benzerliğinden dolayı niobyum (Nb) olarak adlandırılan 41 numaralı elementi yeniden keşfetti. Niobe “gözyaşları tanrıçası” Tantalus’un kızıydı ve dolayısıyla niyobyum adı Rose tarafından seçildi. O dönemde Rose, columbium ve niyobyumun aynı element olduğunu ve Jean-Charles de Marignac’ın koloni ve niyobyumun aynı olduğunu gösterdiği 1866’ya kadar olmadığını fark etmedi.

Ödüllü araştırma, niyobyumun otomotiv egzoz manifoldları için yaygın olarak kullanılan ferritik bir paslanmaz çeliğin yüksek sıcaklık özelliklerini nasıl iyileştirdiğini göstermek için atom prob tomografisini kullanır. Çalışma, niyobyumun ferritik paslanmaz çeliklerde yüksek sıcaklık özelliklerini geliştirdiği ve niyobyuma özgü bir mekanizma tanımladığı mekanizma hakkında yeni bilgiler sağlar.

Charles Hatchett Ödülü’nün seçim süreci teknik mükemmeliyet ve özgünlük ile ilgilidir, aynı zamanda önerilen herhangi bir niyobyum uygulamasının sosyal, ekonomik ve çevresel avantajlarını da dikkate alır. Charles Hatchett Ödülü için Uluslararası Panel, “Araştırma, iyi bilim ve deneysel çalışmaların bir kombinasyonunu içeriyor ve yüksek sıcaklık mukavemeti ve termal yorgunluğa direnç gibi mekanik özellikler gerektiren uygulamalarda doğrudan endüstriyel ilgiye sahip. Niyobyum ilavesinden kaynaklanan önemli faydaları açıkça göstermektedir.”

  1. yılındaki yıllık ödül, Companhia Brasileira de Metalurgia e Mineração (CBMM) tarafından destekleniyor.

Okumanızı Öneriyoruz

Peter Dennis Mitchell

Peter Mitchell 29 Eylül 1920’de İngiltere’nin Surrey İlçesi’nde Mitcham’da doğdu. Ebeveynleri Christopher Gibbs Mitchell ve …