Çin Başkanı Xi, Birleşmiş Miletler’e Kırk Yıl İçinde “Karbonun Nötr” Olacağını Söyledi

Başkan Xi Jinping’e göre Çin’in 2030 yılına kadar en yüksek karbondioksit (CO2) emisyonlarını ve 2060 yılında da karbonun nötr olacağını hedefliyor.

Xi, BM Genel Kurulu’na yaptığı bir konuşmada, iklim değişikliğine ilişkin Paris Anlaşmasının “dünyanın yeşil ve düşük karbonlu kalkınmaya geçtiğini” belirtti.

Xi, anlaşmanın “Dünya, ortak vatanımızı korumak için atılması gereken asgari adımların ve tüm ülkelerin bu anlaşmaya  uymak için kararlı adımlar atması gerektiğini” belirtti. Salı günkü adreste “karbondioksit emisyonlarının 2030’dan önce üst düzeye ulaşması ve 2060’tan karbonun nötr olması amacımızdır” dedi.

Xi’nin açıklamaları Çin’in endüstride güç sahibi olması ve gezegende karbondioksit yayıcı olması çok büyük ilgi gördü.

HSBC Global Reserch’teki analistlerden bir araştırma notu, “Çin’in sürpriz ama samimiyetle karşıladığı bir açıklama” olarak nitelendirdi, fakat “önümüzdeki kırk yıl içinde bunun nasıl uygulanmasına hiçbir ayrıntı yok” dedi. Çin’in 2030yılında “zirve emisyonlarına” ulaşacağını söylediğini ekledi.

Wood Mackenzie’nin Asya Pasifik enerji başkanı yardımcısı Gavin Thompson, büyük sorunların kaldığını söyledi. Birinci olarak, Çin’in “karbon nötrlüğü” tanımının “kısa olduğu için çok iyi açıklamadı” dedi.

Ayrıca, bunun nasıl başarılacağı için hiçbir yol sunulmadı ve henüz açıklanmadı. 2060’a uzun bir zaman var ve acil somut adımlar atılmalı.

Thompson, “küresel enerji piyasası tarihindeki önemli belge potansiyeline” sahip olduğunu söyledi. Ülkenin yaklaşmakta olduğu 14. beş yıllık planını işaret etti.

“Rüzgar, güneş, elektrikli araç ve enerji depolama teknolojisine yapılan yatırımın artması neredeyse kesin olarak ön plana çıkacak. Yeşil hidrojen ve karbon yakalama için destekleri bekleyebilriz” diye ekledi.

“Elbette tam bir yol haritası olacak ve temiz kömürün güçlü destek alacağını umuyorum.”

Çin, iklim hedeflerini açıklayan büyük bir ekonomidir. Daha geçen hafta, Avrupa Birliği’nin yürütmesi olan Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği’nin sera gazı emisyonları 1990’lara göre 2030 yılına kadar en az %55 oranda azaltmak amacı olduğunu söyledi. Komisyonun hedefi “Avrupa Birliğini 2050’ye kadar iklim nötrlüğüne ulaşmasını yola” koyacağını söyledi.

Xi’nin Paris Anlaşması’na görüşü Başkan Donald Trump’ın anlaşmaya görüşlerinin tam tersi. Trump, 2017’de ABD’nin anlaşmadan çekileceğini duyurdu. Kasım 2019’ ABD, BM’den ayrılmak olduğu niyetini bildirdi.

Yine Salı günü BM’ ye yaptığı açıklamada Trump, konuyla ilgili görüşlerini bir kez daha söyledi. “Çin’in karbon emisyonları, ABD’nin sahip olduğunun neredeyse iki katı ve daha da artıyor” dedi.

“Paris anlaşmasından çekildikten sonra geçen yıl Amerika karbon emisyonlarını herhangi bir ülkeden daha fazla azalttı” diye ekledi.

Kaynak : cnbc.com

380 Kez Okundu

Haşim Ertek

1999 Yozgat doğumluyum. Lisemi Sorgun Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Acil Tıp Teknisyeni dalı olarak bitirdim. Şu an Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kimya bölümü 4. sınıf lisans öğrencisiyim. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri okuyorum. TÜBİTAK 2209-A projesinde proje yürütücüsü ve ARDEP 1001 projesinde proje görevlisi olarak çalışıyorum. 2. Uluslarası Kanser Günleri’nde 2 tane bildiri yayınladım. Bir seneyi geçkin İnovatif Kimya Dergisinde gönüllü olarak çalışıyorum. Kimya alanında çalışmalarımı ve güncel kimya haberlerini öğrenmek için İnovatif Kimya Dergisinin Dergi ve Yazar ekibinin bir parçası oldum. İlgi alanlarım: İnorganik Kimya, Biyoinorganik Kimya,ilaç Kimyası, Kanser ve Spektroskopi.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!